16. ledna 2014 11:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Policejní razie mě mile překvapily, říká senátorka, která upozornila na EGAP

Senátorka Alena Dernerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátorka Alena Dernerová. | foto: ČTK

PRAHA Středeční razie protikorupční policie v Praze, Turnově a Jihlavě senátorku Alenu Dernerovou „mile překvapily“. Vyšetřování České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti totiž vedle zdrcující zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu odstartovalo právě její trestní oznámení.

Zpráva NKÚ z října 2012 ukázala na porušování bankovního zákona a poskytování neoprávněných úvěrů a záruk za osm miliard. (čtěte VÍCE) Podezřelý byl i výběr firem, na jejichž účtech peníze přistály.

Kontrolor Daniel Reisingel kvůli tomu chtěl podat trestní oznámení. To nakonec před více než rokem udělala senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz). „Dnešním (středečním - pozn. red.) policejním zásahem jsem mile překvapena,“ řekla senátorka serveru Lidovky.cz.

Trestní oznámení na Českou exportní banku (ČEB) a ministerstvo financí vycházelo právě z kontroly NKÚ. „Vyžádala jsem si celý spis i s jeho neveřejnou částí. Konkrétní případy ani osoby v mém trestním oznámení zmíněné nejsou,“ dodává Dernerová.

Středeční policejní razie proběhly v pražské Vodičkově ulici (modrá), v jihlavském sídle společnosti PSJ (červená) a v Přepeřích na Turnovsku v sídle Sklostroje (žlutá).

Středeční policejní razie proběhly v pražské Vodičkově ulici (modrá), v jihlavském sídle společnosti PSJ (červená) a v Přepeřích na Turnovsku v sídle Sklostroje (žlutá).

Podle informací serveru Lidovky.cz se policie zaměřila na 16 případů podezřelého financování zahraničního obchodu. Mělo přitom jít převážne o aktivity v zemích bývalého Sovětského svazu.

„Byly to věci, které se nám nelíbily a podle nás se nepostupovalo v rámci zákona. Když se na jedné straně říká, že se má šetřit, tak na druhé se nemůže krást. Tečka,“ vysvětluje Dernerová svoje angažmá v kauze.

„Od té doby, kdy jsem začala kritizovat Krajsou zdravotní, tak se postupně kolem mě vytvořil tým lidí, kteří mi pomáhají formulovat podobné dokumenty,“ dodává senátorka s tím, že její „tým“ tvoří experti z různých oblastí ekonomiky a práva.

Je potřeba to 'provětrat'

Kvůli policejnímu zásahu svolal ministr financí v demisi Jan Fischer mimořádné jednání se zástupci dozorčích rad EGAP a ČEB. Fischer již dříve avizoval, že dozorčí rady obou podniků zúží z důvodů nového zákona o obchodních korporacích. Poslední události mohou jeho rozhodnutí urychlit.

ČTĚTE TAKÉ:

Chuť provádět změny v obou státních společnostech vyjádřil i budoucí premiér Bohuslav Sobotka, když v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že ČEB i EGAP je třeba „provětrat“.

„Je potřeba zjistit, jak efektivně spravují prostředky, jaké mají od vlády zadání, zda postupují maximálně transparentně při poskytování úvěrů a garancí, nebo zda tam funguje uzavřená podnikatelská lobby, která mezi sebe nikoho jiného nepustí,“ řekl Sobotka deníku.

Policejní razie

Ve středu zasahovala protikorupční policie v pražském sídle ČEB a EGAP ve Vodičkově ulici. Policisté si vyžádali materiály k 16 obchodním případům. Dokumenty související s činností ČEB si odnesli policisté také ze sídla jihlavské stavební společnosti PSJ, která působí na ruském trhu.

PSJ patří mezi největší stavební společnosti v Česku. Výnosy celé stavební společnosti se za rok 2012 pohybovaly kolem 7,55 miliardy korun. Podle informací serveru Lidovky.cz policie zasahovala také v sídle turnovské společnosti Sklostroj.

Sklostroj dostal od ČEB uvěry na stavbu závodů na výrobu lahví v Rusku a na Ukrajině, jenže těsně po dokončení projekty zkrachovaly a ukázalo se, že záruky na úvěry jsou bezcenné. EGAP tak musel vyplatit celkem 2,74 miliardy korun při likvidaci osmi pojistných událostí.

mevMartin Nevyhoštěný

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.