Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Policejní razie mě mile překvapily, říká senátorka, která upozornila na EGAP

Senátorka Alena Dernerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátorka Alena Dernerová. | foto: ČTK

PRAHA Středeční razie protikorupční policie v Praze, Turnově a Jihlavě senátorku Alenu Dernerovou „mile překvapily“. Vyšetřování České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti totiž vedle zdrcující zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu odstartovalo právě její trestní oznámení.

Zpráva NKÚ z října 2012 ukázala na porušování bankovního zákona a poskytování neoprávněných úvěrů a záruk za osm miliard. (čtěte VÍCE) Podezřelý byl i výběr firem, na jejichž účtech peníze přistály.

Kontrolor Daniel Reisingel kvůli tomu chtěl podat trestní oznámení. To nakonec před více než rokem udělala senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz). „Dnešním (středečním - pozn. red.) policejním zásahem jsem mile překvapena,“ řekla senátorka serveru Lidovky.cz.

Trestní oznámení na Českou exportní banku (ČEB) a ministerstvo financí vycházelo právě z kontroly NKÚ. „Vyžádala jsem si celý spis i s jeho neveřejnou částí. Konkrétní případy ani osoby v mém trestním oznámení zmíněné nejsou,“ dodává Dernerová.

Středeční policejní razie proběhly v pražské Vodičkově ulici (modrá), v jihlavském sídle společnosti PSJ (červená) a v Přepeřích na Turnovsku v sídle Sklostroje (žlutá).

Středeční policejní razie proběhly v pražské Vodičkově ulici (modrá), v jihlavském sídle společnosti PSJ (červená) a v Přepeřích na Turnovsku v sídle Sklostroje (žlutá).

Podle informací serveru Lidovky.cz se policie zaměřila na 16 případů podezřelého financování zahraničního obchodu. Mělo přitom jít převážne o aktivity v zemích bývalého Sovětského svazu.

„Byly to věci, které se nám nelíbily a podle nás se nepostupovalo v rámci zákona. Když se na jedné straně říká, že se má šetřit, tak na druhé se nemůže krást. Tečka,“ vysvětluje Dernerová svoje angažmá v kauze.

„Od té doby, kdy jsem začala kritizovat Krajsou zdravotní, tak se postupně kolem mě vytvořil tým lidí, kteří mi pomáhají formulovat podobné dokumenty,“ dodává senátorka s tím, že její „tým“ tvoří experti z různých oblastí ekonomiky a práva.

Je potřeba to 'provětrat'

Kvůli policejnímu zásahu svolal ministr financí v demisi Jan Fischer mimořádné jednání se zástupci dozorčích rad EGAP a ČEB. Fischer již dříve avizoval, že dozorčí rady obou podniků zúží z důvodů nového zákona o obchodních korporacích. Poslední události mohou jeho rozhodnutí urychlit.

ČTĚTE TAKÉ:

Chuť provádět změny v obou státních společnostech vyjádřil i budoucí premiér Bohuslav Sobotka, když v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že ČEB i EGAP je třeba „provětrat“.

„Je potřeba zjistit, jak efektivně spravují prostředky, jaké mají od vlády zadání, zda postupují maximálně transparentně při poskytování úvěrů a garancí, nebo zda tam funguje uzavřená podnikatelská lobby, která mezi sebe nikoho jiného nepustí,“ řekl Sobotka deníku.

Policejní razie

Ve středu zasahovala protikorupční policie v pražském sídle ČEB a EGAP ve Vodičkově ulici. Policisté si vyžádali materiály k 16 obchodním případům. Dokumenty související s činností ČEB si odnesli policisté také ze sídla jihlavské stavební společnosti PSJ, která působí na ruském trhu.

PSJ patří mezi největší stavební společnosti v Česku. Výnosy celé stavební společnosti se za rok 2012 pohybovaly kolem 7,55 miliardy korun. Podle informací serveru Lidovky.cz policie zasahovala také v sídle turnovské společnosti Sklostroj.

Sklostroj dostal od ČEB uvěry na stavbu závodů na výrobu lahví v Rusku a na Ukrajině, jenže těsně po dokončení projekty zkrachovaly a ukázalo se, že záruky na úvěry jsou bezcenné. EGAP tak musel vyplatit celkem 2,74 miliardy korun při likvidaci osmi pojistných událostí.

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...