Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Policejní razie mě mile překvapily, říká senátorka, která upozornila na EGAP

Senátorka Alena Dernerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátorka Alena Dernerová. | foto: ČTK

PRAHA Středeční razie protikorupční policie v Praze, Turnově a Jihlavě senátorku Alenu Dernerovou „mile překvapily“. Vyšetřování České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti totiž vedle zdrcující zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu odstartovalo právě její trestní oznámení.

Zpráva NKÚ z října 2012 ukázala na porušování bankovního zákona a poskytování neoprávněných úvěrů a záruk za osm miliard. (čtěte VÍCE) Podezřelý byl i výběr firem, na jejichž účtech peníze přistály.

Kontrolor Daniel Reisingel kvůli tomu chtěl podat trestní oznámení. To nakonec před více než rokem udělala senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz). „Dnešním (středečním - pozn. red.) policejním zásahem jsem mile překvapena,“ řekla senátorka serveru Lidovky.cz.

Trestní oznámení na Českou exportní banku (ČEB) a ministerstvo financí vycházelo právě z kontroly NKÚ. „Vyžádala jsem si celý spis i s jeho neveřejnou částí. Konkrétní případy ani osoby v mém trestním oznámení zmíněné nejsou,“ dodává Dernerová.

Středeční policejní razie proběhly v pražské Vodičkově ulici (modrá), v jihlavském sídle společnosti PSJ (červená) a v Přepeřích na Turnovsku v sídle Sklostroje (žlutá).

Středeční policejní razie proběhly v pražské Vodičkově ulici (modrá), v jihlavském sídle společnosti PSJ (červená) a v Přepeřích na Turnovsku v sídle Sklostroje (žlutá).

Podle informací serveru Lidovky.cz se policie zaměřila na 16 případů podezřelého financování zahraničního obchodu. Mělo přitom jít převážne o aktivity v zemích bývalého Sovětského svazu.

„Byly to věci, které se nám nelíbily a podle nás se nepostupovalo v rámci zákona. Když se na jedné straně říká, že se má šetřit, tak na druhé se nemůže krást. Tečka,“ vysvětluje Dernerová svoje angažmá v kauze.

„Od té doby, kdy jsem začala kritizovat Krajsou zdravotní, tak se postupně kolem mě vytvořil tým lidí, kteří mi pomáhají formulovat podobné dokumenty,“ dodává senátorka s tím, že její „tým“ tvoří experti z různých oblastí ekonomiky a práva.

Je potřeba to 'provětrat'

Kvůli policejnímu zásahu svolal ministr financí v demisi Jan Fischer mimořádné jednání se zástupci dozorčích rad EGAP a ČEB. Fischer již dříve avizoval, že dozorčí rady obou podniků zúží z důvodů nového zákona o obchodních korporacích. Poslední události mohou jeho rozhodnutí urychlit.

ČTĚTE TAKÉ:

Chuť provádět změny v obou státních společnostech vyjádřil i budoucí premiér Bohuslav Sobotka, když v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že ČEB i EGAP je třeba „provětrat“.

„Je potřeba zjistit, jak efektivně spravují prostředky, jaké mají od vlády zadání, zda postupují maximálně transparentně při poskytování úvěrů a garancí, nebo zda tam funguje uzavřená podnikatelská lobby, která mezi sebe nikoho jiného nepustí,“ řekl Sobotka deníku.

Policejní razie

Ve středu zasahovala protikorupční policie v pražském sídle ČEB a EGAP ve Vodičkově ulici. Policisté si vyžádali materiály k 16 obchodním případům. Dokumenty související s činností ČEB si odnesli policisté také ze sídla jihlavské stavební společnosti PSJ, která působí na ruském trhu.

PSJ patří mezi největší stavební společnosti v Česku. Výnosy celé stavební společnosti se za rok 2012 pohybovaly kolem 7,55 miliardy korun. Podle informací serveru Lidovky.cz policie zasahovala také v sídle turnovské společnosti Sklostroj.

Sklostroj dostal od ČEB uvěry na stavbu závodů na výrobu lahví v Rusku a na Ukrajině, jenže těsně po dokončení projekty zkrachovaly a ukázalo se, že záruky na úvěry jsou bezcenné. EGAP tak musel vyplatit celkem 2,74 miliardy korun při likvidaci osmi pojistných událostí.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ministryně financí Alena Schillerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ministryně financí Alena Schillerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ministryně financí Alena Schillerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...