5. prosince 2011 7:31 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Recept na krizi? Zkrácení pracovního týdne

Ministr financí Miroslav Kalousek na konferenci Národní ekonomické rady vlády (NERV) k problematice dluhové krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek na konferenci Národní ekonomické rady vlády (NERV) k problematice dluhové krize | foto: ČTK

PRAHA Národní ekonomická rada vlády (NERV) a ministerstvo financí zvažují kroky, které by měly České republice pomoci přežít ekonomické problémy v Evropě. Mimo jiné uvažují o uzákonění vyrovnaných rozpočtů, zvýšení jednotné sazby DPH ke 20 procentům nebo zkrácení pracovního týdne ve firmách.

Podle HN, které o záměru informovaly, se počítá se třemi možnými scénáři vývoje, a navíc s jedním katastrofickým. Ten je zvažován pro případ, že by nastal systémový kolaps Evropy, náhle by se rozpadla eurozóna a banky by přestaly půjčovat.

Zatím prý mají ekonomové z NERV a ministerstvo asi 30 návrhů, které mají posoudit na začátku příštího týdne spolu s ministrem financí a premiérem.

ČTĚTE TAKÉ:

Konkrétní plán změn, které mají státu pomoci překonat hospodářské otřesy, chce ministerstvo financí představit v lednu 2012. Na začátku roku už budou známy přesnější odhady vývoje české ekonomiky.

Zejména o nejčernější možnosti vývoje ministerstvo ani NERV nechtějí příliš mluvit. Pokud by se zhroutila eurozóna, bude republika bojovat o přežití, uvedl již minulý týden ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Ze souboru opatření, která promýšlejí členové NERV a ministerstvo financí, mimo jiné vyplývá, že masivně půjčovat na posílení hospodářství si Česko nehodlá ani v případě nejhlubší krize. "Pokud se uchýlíme ke stimulaci ekonomiky, tak jen na úkor spotřeby," řekl Kalousek.

ČTK, Lidovky.cz