4. srpna 2015 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecká burza otevřela, a pořád padá. Akcie bank ztratily znovu 30 procent

Eura a řecká drachma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura a řecká drachma | foto: Reuters

ATÉNY Řecké akcie dnes pokračují v poklesu, v úvodu obchodování ztrácel jejich hlavní index asi čtyři a půl procenta. Aténskou burzu stahuje dolů pokračující propad akcií v bankovním sektoru, které odepisují dalších téměř 30 procent.

Zhruba stejný pokles zaznamenaly i v pondělí, kdy se na aténské burze obchodovalo poprvé po více než měsíční přestávce spojené s řeckou dluhovou krizí.

Hlavní index burzy zaznamenal v pondělí rekordní pokles o 16,2 procenta. Investoři tak reagovali na pokračující nejistotu ohledně nového záchranného programu od Evropské unie pro předlužené Řecko a na zhoršující se kondici řecké ekonomiky.

Výrazné ztráty utrpěly především bankovní tituly, které tvoří asi pětinu hlavního indexu. Propad o přesně třicetiprocentní povolený denní limity utrpěly v pondělí největší instituce National Bank of Greece a Piraeus Bank. O téměř stejně oslabily také akcie Eurobank a Alpha Bank.

Více než 29 procent ztrácely všechny čtyři přední řecké bankovní tituly i v úvodu úterní obchodní seance.

Akcie OPAP, která je největší sázkovou společností v Řecku a jednou z největších v Evropě, odepisují asi 1,4 procenta. Výrazný podíl v OPAP má prostřednictvím česko-řecké skupiny Emma Delta český podnikatel Jiří Šmejc, který získal kontrolní třetinový podíl v privatizaci v roce 2013 za 625 milionů eur. 

Letos v dubnu česká investiční skupina KKCG oznámila, že zvýšila podíl v Emma Delta na 44,7 procenta, čímž se stala největším jednotlivým investorem fondu.

ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.