21. dubna 2015 19:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecká vláda vysává peníze ze státní správy. Starostové se chtějí soudit

Řecký premiér Tsipras na summitu v Bruselu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Tsipras na summitu v Bruselu | foto: Reuters

ATÉNY Řecká vláda, která se potýká s rostoucím nedostatkem peněz, zabírá veškerou volnou hotovost na všech stupních státní správy a státních institucí, mimo jiné i nemocnic a škol. Starostové se chtějí bránit soudně.

Podle řeckých médií se proti převodům finančních prostředků do centrální banky zdvihl mohutný odpor, zejména v krajích a obcích, jejichž činnost je tak ochromena. Starostové na úterním mimořádném zasedání vládu varovali, že se nedobrovolnému záboru peněz hodlají bránit u soudu.

Vláda chce svým pondělním nařízením získat až 2,5 miliardy eur (68,6 miliardy Kč), jimiž chce na konci dubna pokrýt povinné výdaje v podobně důchodů, mezd státních zaměstnanců a sociálních dávek. Celkem jde o 1,9 miliardy eur.

V krajské a městské správě vyvolalo nové opatření pozdvižení. Zejména starostové, kteří nejsou vázáni stranickou disciplínou k vládní ostře levicové formaci SYRIZA, si neberou servítky a hovoří o návratu o léta zpět a o ničení autonomie regionů a měst.

Blokace peněz původně měla trvat dva týdny

Podle listu Kathimerini si tak vláda prodlužuje po finanční stránce život nejméně do 11. května, kdy má opět zasedat euroskupina, tedy ministři financí zemí platících eurem. V té době už by mělo - alespoň podle očekávání Atén - padnout konečné rozhodnutí o uvolnění zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) ze záchranného programu pro Řecko. Původně mělo být rozhodnuto do 24. dubna.

Blokace finančních prostředků ze státní správy a institucí měla být původně dvoutýdenní s úrokem 2,5 procenta. Náměstek ministra financí Dimitris Mardas ale v úterý upozornil, že bude trvat dva měsíce.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v úterý ve Vídni na Řecko znovu naléhal, aby zvýšilo úsilí o dohodu s eurozónou, protože zatím prý v této záležitosti příliš nepokročilo.

Eurozóna koncem března souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením programu, výplatu peněz ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Silně zadlužená země přitom tyto peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti. Správa se tak ocitá zcela bez prostředků a nemůže pokračovat prakticky v žádné započaté činnosti.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Lidovky.cz, ČTK