17. února 2010 13:19 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecké problémy otřásají eurem. Nizozemci se chtějí vrátit ke své měně

Evropané přestávají věřit euru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropané přestávají věřit euru | foto: Shutterstock

AMSTERODAM Naprostá většina Nizozemců by byla ráda, kdyby Řecko, jehož dlužnická krize hrozí strhnout do problémů i další země eura, z eurozóny odešlo. Přes devadesát procent Nizozemců by ale zároveň chtělo, aby jejich země opustila euro a vrátila se k vlastní měně.

Plyne to z průzkumu veřejného mínění, který si zadal a jehož výsledky dnes zveřejnil nizozemský deník De Telegraaf.

V průzkumu se pro odchod Řecka z eurozóny vyslovilo z 5300 respondentů asi 92 procent. Více než 90 procent z nich však bylo také pro to, aby z eurozóny odešlo i Nizozemsko spolu s Německem. Průzkum naznačuje, že řecká krize výrazně podkopala důvěru obyvatel k evropské měně.

Více než 60 procent Nizozemců má podle průzkumu obavy z vývoje v Řecku, které se kvůli prudkému zvyšování svého dluhu ocitlo na pokraji bankrotu.

Obavy Nizozemců se týkají zejména bank, které koupily řecké vládní dluhopisy.V případě špatného vývoje by se banky mohly dostat do problémů, což by mohlo vést k nové finanční krizi.

Podobný průzkum udělal už v neděli deník Bild mezi Němci. Podle jeho výsledků by z eurozóny Řeky vypoklonkovala i více než polovina Němců.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?