10. února 2010 16:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecké problémy se přelily do Česka: Janota musel stopnout prodej dluhu

Ministr financí má problémy s prodejem dluhopisů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí má problémy s prodejem dluhopisů | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo financí dnes kvůli růstu výnosů prodalo o polovinu méně 15letých státních dluhopisů než původně plánovalo. Vyplývá to z oznámení MF. Investoři tak získali podle údajů ČNB zhruba 3,5 miliardy korun. Emisní kalendář MF přitom počítal s šesti miliardami a investoři měli dokonce zájem o tyto dluhopisy za 13,6 miliardy korun.

Ministerstvo financí neakceptovalo podle mluvčího Ondřeje Jakoba nárůst výnosů českých státních korunových dluhopisů na 15 let o 15 bazických bodů.

Vyšší výnosy totiž následně prodražují státu splácení těchto cenných papírů. "Prodaný objem je pro nás dostatečný a nemusíme prodávat dluhopisy za každou cenu. Spíše vážně prozkoumáme možnost prodat dluhopisy v zahraničí, což by mohlo být i levnější," uvedl.

Ostražitost investorů při koupi státních dluhů odstartovaly problémy Řecka, Španělska a Portugalska. "Řecko je jen jednou ze zemí, vůči nimž mají investoři rezervovaný postoj vzhledem k jejich zadlužení. V těchto dnech sice obavy polevily, ale ještě se vrátí v jiné podobě v dalších týdnech či měsících. A to vše bude velmi negativní pro dluhopisový trh i pro euro," předpovídá Markéta Šichtařová z Next Finance.

Většinu dluhopisů nakoupilo samo ministerstvo

Dnešní aukce ukázala podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka, že financování státního dluhu se prodražuje. "Prosincová aukce stejného papíru se upisovala za výnos 4,779 procenta, zatímco dnešní průměrný výnos činil 5,158 procenta," uvedl.

Samotné ministerstvo financí nakoupilo 15leté dluhopisy za dvě miliardy korun. Ministerstvo může vlastněné dluhopisy následně prodat na sekundárním trhu, tedy na burzách.

Ministerstvo financí si chce podle Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2010 letos půjčit 280 miliard korun. Z toho na zahraničním trhu si chce stát půjčit maximálně 140 miliard korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!