Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řeckem to nekončí, dluhy už stahují do propasti i Španělsko a Irsko

Další na řadě? Španělsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Další na řadě? Španělsko | foto: AFP

BRUSEL Rostoucí dluhy začínají v Evropské unii přidělávat potíže celé řadě členských států, nejenom Řecku. Známý ekonom Nouriel Roubini, který předvídal nyní odeznívající světovou hospodářskou krizi, varoval, že do mnohem větších potíží může euro i eurozónu zatáhnout Španělsko než Řecko.

Ratingová agentura Fitch zase varovala před dluhy, které "dusí" Francii, Itálii či Irsko. Problémy má i Portugalsko.

Fitch podle týdeníku EUobserver upozorňuje, že v případě členských států EU letos úroky spolknou v průměru pětinu národních rozpočtů. V Itálii, Francii a Irsku to však bude celkem čtvrtina.

Jak jsou na tom Češi?

Český státní dluh by měl letos pro srovnání dosáhnout zhruba 38 procent HDP, což je hluboko pod hranicí 60 procent HDP, která je považována za kritický zlom ve stavu veřejných financí.

Podle nedávné projekce Evropské komise by se však bez reforem české zadlužení v následujících letech výrazně prohloubilo a v roce 2020 by dluh dosáhl zhruba 66 procent HDP a v roce 2060 by se přiblížil hranici 500 procent HDP.

V absolutním vyjádření mají vůbec nejvyšší dluh Francie (454 miliard eur, asi 11,9 bilionu Kč), Itálie (393 miliard eur), Německo (386 miliard eur) a Velká Británie (279 miliard eur).

Situace zašla tak daleko, že hlavní ekonom Evropské centrální banky Jürgen Stark varoval před tím, že další deficity veřejných financí členských států EU by mohly v některých případech vést ke snížení ratingů.

K tomuto kroku přitom ratingové agentury zatím přistoupily jen v případě Řecka. "Jsme opravdu vážně zneklidnění předpověďmi silného růstu vládních deficitů a zadlužeností zemí eurozóny," dodal.

Čtěte více

Největší hrozba? Španělsko
Řada ze jmenovaných zemí by mohla eurozóně a EU způsobit mnohem větší problémy než mediálně "propírané" Řecko, jehož ekonomika patří mezi zeměmi platícími eurem k těm nejmenším.

Podle Roubiniho vyjádření pro agenturu Bloomberg je pro eurozónu daleko větší hrozbou například Španělsko, zejména kvůli kombinaci vysoké nezaměstnanosti, slabých bank a pozice čtvrté největší ekonomiky v eurozóně.

Další potenciální hrozbou je Portugalsko, které se před nedávnem ocitlo dokonce pod tlakem Mezinárodního měnového fondu, jenž jej vyzýval ke snížení rozpočtového deficitu. Ten v loňském roce dosáhl celkem 9,3 procenta hrubého domácího produktu a příliš by se neměl lepšit ani letos.

Vláda nicméně doufá, že schválený schodek 8,3 procenta HDP pro rok 2010 uklidní nervózní investory.

"Snížíme deficit o jedno procento, aniž bychom museli zvyšovat daně, a naše síly napneme k omezení výdajů," řekl novinářům portugalský ministr financí Fernando Teixera. Navzdory jeho odhodlání ale celkový dluh Portugalska letos nejspíš vzroste na 85,4 procenta HDP z loňských 76,6 procenta.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...