6. září 2013 21:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko bude potřebovat dalších 47 miliard eur, odhaduje měnový fond

Řecká vlajka na parlamentu v Aténách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka na parlamentu v Aténách | foto: Reuters

BERLÍN Mezinárodní měnový fond odhaduje, že Řecko bude potřebovat v letech 2015 až 2020 celkem téměř 47 miliard eur (2 biliony Kč). Tuto částku však nelze zaměňovat s potřebami případné další finanční pomoci pro Řecko od Evropské unie.

Údaj pouze ukazuje, jaké budou potřeby země pro krytí schodku veřejných financí a splácení státních dluhopisů a dalších půjček. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na zprávu od MMF. Rozpočtový výbor německého Spolkového sněmu nedávno požádal ministra financí Wolfganga Schäubla o aktuální informace o situaci v Aténách.

Podpora Řecka se stala žhavým tématem německé volební kampaně

Finanční situace Řecka a potřeba dalšího záchranného úvěru se staly v Německu součástí předvolební kampaně. Německo jako největší evropská ekonomika má největší podíl na pomoci pro Řecko a voliči již nejsou ochotni poskytovat Řecku další peníze.

Opoziční strana sociálních demokratů (SPD) nedávno s odvoláním na starší údaje uvedla, že Řecko bude potřebovat v příštích letech 77 miliard eur. Nejnovější výpočty MMF vycházejí z výsledků inspekce v prosinci 2012.

ČTĚTE TAKÉ:

MMF uvedla, že země si vede v poslední době lépe, a její finanční potřeby tak budou nižší. Pro rok 2015 stanovil MMF finanční potřeby Řecka na 14,4 miliardy eur. Zemi však bude chybět na financování těchto potřeb zhruba 6, 5 miliardy eur, které si zřejmě nebude schopná sama obstarat.

 V roce 2016 mají finanční potřeby země činit 8,3 miliardy eur, podle MMF si však budou Atény schopné peníze na pokrytí tohoto schodku samy zajistit, napsala agentura DPA.

Řecký ministr financí Jannis Sturnaras již minulý měsíc připustil, že Řecko by mohlo potřebovat dodatečnou pomoc v objemu deseti miliard eur a o další pomoci mluví i zástupci eurozóny. Řecko již dostalo od EU a MMF dva balíky pomoci v celkové sumě 240 miliard eur. O případné třetí pomoci by se rozhodovalo příští rok.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!