Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko chce odpustit část dluhů, Německo oponuje: nenecháme se vydírat

Alexis Tsipras složil v prezidentském paláci v Aténách premiérskou přípravu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexis Tsipras složil v prezidentském paláci v Aténách premiérskou přípravu. | foto: ČTK

ATÉNY Řecká vláda v pátek při setkání s vysokým představitelem eurozóny Jeroenem Dijsselbloem potvrdila, že odmítá plnit podmínky mezinárodní záchranné pomoci. Vyzvala k nové dohodě. Německo zcela odmítlo návrhy těžce zadlužené země na odpuštění části dluhů a varovalo, že se nenechá Aténami vydírat.

Napsala to agentura AP, podle níž nová řecká levicová vláda trvá na plnění předvolebních slibů, které kromě smazání dluhů také zahrnovaly zrušení bolestných škrtů požadovaných výměnou za mezinárodní úvěrovou pomoc.

Revizi řeckých dluhů Dijsselbloem odmítl. A varoval před jednostrannými kroky, které podle něj nevedou k pokroku.

Dohodnutá pravidla se musí dodržovat, vzkázalo Německo

Šéf takzvané Euroskupiny si v pátek při návštěvě Atén podle místních médií vyslechl od řeckých představitelů poměrně ostrá slova. Premiér Alexis Tsipras mu řekl, že země plní poslední čtyři roky neúspěšný program, který definitivně odmítl řecký lid ve volbách.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble varoval Atény, aby nehnaly věci v rámci své vyjednávací taktiky na ostří nože. Upozornil, že dohodnutá pravidla se musejí dodržovat a že důvěra a spolehlivost jsou základním předpokladem pro to, aby Řecko těžilo z dalších solidárních kroků, uvedla agentura DPA.

„Nelze se s námi o to přít a hlavně není snadné nás vydírat,“ upozornil Schäuble. „Diskuse o ořezání dluhů nebo o dluhové konferenci je odtržená od reality,“ doplnil svého šéfa mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger.

ČTĚTE TAKÉ:

„Jsou tady jasná pravidla a my máme zákonné úmluvy o podmínkách poskytování evropské úvěrové pomoci. Když Řecko tyto podmínky nepřijme, pak si musí hledat zdroje na kapitálovém trhu,“ varoval mluvčí německých vládních konzervativců pro otázky rozpočtu Norbert Barthle v rozhovoru pro sobotní vydání listu Handelsblatt.

Bez dalších peněz zvenčí se podle eurozóny Řecko neobejde

Svůj postoj k požadavkům nové řecké vlády v pátek ladila kancléřka Angela Merkelová s francouzským prezidentem Hollandem na neformální schůzce ve Štrasburku. Oba politiky pozval předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Nečeká se, že by účastníci setkání o výsledcích jednání hovořili s novináři.

Řecký ministr financí Janis Varufakis rovněž potvrdil, že země odmítá prodloužení mezinárodního záchranného programu, který vyprší 28. února, aby v rámci stejných podmínek obdržela ještě zbývajících sedm miliard eur.

Ministr zdůraznil, že Atény nebudou už jednat s trojicí inspektorů zastupujících mezinárodní věřitele, tedy Evropskou unii, Evropskou centrální banku a Mezinárodní měnový fond.

Podle názoru představitelů eurozóny se Řecko bez dalších zahraničních peněz neobejde. Také portugalský premiér Pedro Passos Coelho se v pátek postavil proti myšlence uspořádat evropskou konferenci, na níž by se opětovně projednal řecký dluh. „Nepodpořím žádnou konferenci, která by byla navržena pro zrušení nebo restrukturalizaci dluhu. Bylo by to proti zájmům Portugalska a Portugalců,“ podotkl.

Podle bankéře Lazarda je restrukturalizace dluhu nezbytná

Mluvčí amerického prezidenta Baracka Obamy dnes uvedl, že USA budou nadále úzce spolupracovat s novou řeckou vládou a s dalšími evropskými státy na hledání řešení vzájemných sporů, které by pomohlo zlepšit vývoj řeckého hospodářství.

Snížení řeckého dluhu drženého veřejnými věřiteli o polovinu v pátek naopak podle agentury AFP doporučil vysoký představitel banky Lazard, která do roku 2012 poskytovala vládě v Aténách poradenství v této věci. „Tato restrukturalizace je naprosto nezbytná,“ řekl podle AFP viceprezident francouzskoamerické banky Lazard pro Evropu Matthieu Pigasse.

Připomněl, že v roce 2012 byl restrukturalizován pouze dluh držený soukromými věřiteli, a nikoli ten, který má země u Evropské unie a MMF. Ve veřejných rukou je podle něj zhruba 75 procent řeckého dluhu, který nyní dosahuje zhruba 320 miliard eur.

Kdyby se veřejný dluh snížil o polovinu, umožnilo by to dostat se na „přijatelný“ podíl dluhu k výkonu řecké ekonomiky, tedy na zhruba 100 až 120 procent HDP oproti současným 170 procentům HDP, citovala bankéře AFP.

Nová řecká vláda na skupinovém snímku. Premiér Alexis Tsipras uprostřed (spodní...
Noví řečtí ministři, předseda vlády Alexis Tsipras zcela vpravo.

Rozpočtová kancelář řeckého parlamentu, která vydává čtvrtletní doporučení zákonodárcům, v pátek varovala, že zemi hrozí, že nebude moci plnit své dluhové závazky, pokud se brzy nedohodne s věřiteli. Příští splátka dluhů se musí uskutečnit v březnu.

Akcie na aténské burze cenných papírů zaznamenaly v pátek ztrátu 1,6 procenta a uzavřely tak celkovou ztrátu za tento týden na 13 procentech. Úroková sazba u tříletých dluhopisů vyletěla na 19,3 procenta.

,
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...