10. července 2015 20:47 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko už dlouho žije z cizí pomoci. Ví, že si to může dovolit, říká historik

Odpůrci podmínek slaví v řeckých ulicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpůrci podmínek slaví v řeckých ulicích. | foto: AP

Historik Jan Koura tvrdí, že neefektivní ekonomika a ekonomická závislost Řecka není nová věc a může být pochopena skrz znalost řecké historie ve 20. století.

Historik Koura v rozhovoru s DennikN popisuje, že před druhou světovou válkou bylo 60 procent řecké ekonomiky v zemědělství a země ani tak nebyla potravinově soběstačná. Během německo-italské okupace se situace ještě zhoršila, Řecko přišlo o 8 procent obyvatel a po konci války začala zase válka občanská.

Tehdy se podle Koury naplno rozjela západní ekonomická pomoc Řecku, kterou na sebe vzaly USA a země nakonec byla zahrnuta do Marshallova plánu. Tato pomoc byla nabídnuta kvůli geopolitickému postavení Řecka. Tedy z hlediska, kterého si jsou Řekové i dnes dobře vědomi.

Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.