1. května 2013 8:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko ochromila na Svátek práce stávka v hromadné dopravě

Muž držící řeckou vlajku před skupinou policistů u parlamentní budovy během 24hodinové generální stávky v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž držící řeckou vlajku před skupinou policistů u parlamentní budovy během 24hodinové generální stávky v Řecku | foto: ČTK

ATÉNY Řecko v rámci prvomájových oslav ochromila ráno stávka v hromadné dopravě, která se protáhne na celý den u lodních spojů a na železnicích. Od 10:00 SELČ se budou zejména v metropoli Aténách konat demonstrace, které svolaly dvě hlavní odborové centrály s cílem vyvinout nátlak na vládu, aby bojovala proti prohlubující se nezaměstnanosti.

Do 8:00 SELČ stála v Aténách veškerá hromadná doprava. Poté se ale rozjedou metro, autobusy, trolejbusy i tramvaje. Povrchová doprava se pak opět přeruší ve 20:00 SELČ.

Řecký parlament před třemi dny schválil nový soubor úsporných opatření, která počítají mimo jiné s bezprecedentním propouštěním tisíců státních zaměstnanců.

Přijetí balíku bylo nutné k tomu, aby Atény dostaly další část mezinárodního záchranného úvěru v objemu 8,8 miliardy eur (asi 226 miliard Kč). Hlasování předcházely demonstrace tisíců lidí před budovou parlamentu v Aténách.

Atény od poloviny roku 2010 obdržely ze záchranných úvěrů od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské unie už asi 200 miliard eur (asi 5,1 bilionu Kč). Do konce roku 2014 mají ještě dostat dalších zhruba 40 miliard eur.

Lidovky.cz, ČTK