19. února 2015 11:32, aktualizováno  13:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko ustoupilo a žádá o finanční pomoc. Němci říkají NE

Angela Merkelová zobrazena jako kyklop a řecký premiét Tsipras útočící prakem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová zobrazena jako kyklop a řecký premiét Tsipras útočící prakem | foto: Reuters

Německá vláda odmítá řeckou žádost o prodloužení finanční pomoci. Návrh Atén prý neodpovídá kritériím dohodnutým na jednání euroskupiny. Řecko oficiálně požádalo země platící eurem o šestiměsíční prodloužení finanční pomoci, která by zemi krátkodobě finančně zajistila, než by se Řecko pustilo do reforem. Uvedly to světové agentury.

„Dopis z Atén není nosný návrh řešení,“ řekl mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger.

Ve skutečnosti podle něj řecký návrh usiluje o přechodné financování, aniž by Atény plnily požadavky programu pomoci. „Dopis neodpovídá kritériím dohodnutým v pondělí v Euroskupině,“ řekl Jäger.

V SOUVISLOSTECH:

Stávající program pomoci vyprší 28. února o půlnoci a bez ní hrozí Řecku v čele s vládou krajně levicového premiéra Alexise Tsiprase státní bankrot.

Případné prodloužení pomoci by musel do konce příštího týdne schválit i německý Spolkový sněm.

Řeckou žádost o prodloužení pomoci uvítal například finanční expert německých vládních sociálních demokratů (SPD) Lothar Binding. Listu Rheinische Post řekl, že je to signálem, že Atény jsou ochotny dodržet své závazky. „Na tomto základě může Euroskupina opět uvažovat, jak Řecku uvolnit břemeno,“ řekl Binding.

Řecko ve svém návrhu mimo jiné slibuje, že bude splácet své závazky, udržovat vyvážený rozpočet během půlroku pomoci, bojovat proti daňovým únikům, korupci a snažit se nastartovat ekonomiku.

Obsahem žádosti se budou patrně v pátek odpoledne zabývat ministři financí zemí platících eurem. Ostatních 18 zemí platících eurem přitom na Atény naléhají, aby jednoznačně přislíbily dodržování reformních a úsporných programů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!