24. července 2010 17:19 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko plní sliby. Dostane i druhou část záchranného úvěru

Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | foto: Reuters

ATÉNY Řecko splnilo podmínky pomoci, na které se dohodlo s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a Evropskou unií, a dostane tudíž druhou tranši slíbeného úvěru. V rozhovoru s řeckým týdeníkem Kosmos to řekl tamní ministr financí Jorgos Papakonstantinu. Od příštího týdne budou v Aténách jednat zástupci MMF, Evropské komise a Evropské centrální banky (ECB), aby posoudili, jak Řecko dohodnuté podmínky plní.

"Uvolnění druhé tranše závisí na tom, zda plníme cíle, které jsme měli splnit do 30. června," řekl ministr. "Ty podmínky jsme splnili a učinili jsme i další krok, když jsme schválili penzijní reformu," dodal.

Záchranný úvěr

Řecko se v květnu dohodlo s MMF a členy eurozóny na čerpání záchranného úvěru v objemu 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč). Prvních 20 miliard eur už země dostala hned v květnu, nyní čeká na další část úvěru v objemu devět miliard eur.

Mise EU, ECB a MMF vystavila na konci června zadluženému Řecku poměrně dobré vysvědčení. Plánované snížení výdajů, posílení příjmů a zavedení strukturálních reforem je v Řecku podle mise na dobré cestě. Podle mise ale přetrvávají vysoké výdaje na sociální zabezpečení, stejně jako příliš vysoké výdaje ve zdravotnictví.

Fúze bank by mohla pomoci
Ministr v rozhovoru také zopakoval, že by řecké banky měly spojit síly a dodat na trh potřebnou likviditu, aby pomohly řecké ekonomice. "Každé rozhodnutí, které povede k vytvoření větších skupin s vysokou kapitálovou přiměřeností, k mezinárodní expanzi a k větší efektivitě, v tomto směru pomůže," dodal.

Čtvrtá největší řecká banka Piraeus nedávno nabídla, že koupí kontrolní podíly státu ve finančních ústavech Hellenic Postbank a ATEbank. V řeckém bankovním sektoru tak připravila podmínky pro další fúze.

V pátek byly zveřejněny zátěžové zkoušky evropských bank, které ukázaly, že právě ATEbank je jedinou řeckou bankou, která v testech neuspěla. Spolu s ní zkouškou neprošlo dalších šest evropských bank, jedna v Německu a pět ve Španělsku. Ani v jednom případě to ale nebylo překvapivé. Pro odborníky jsou výsledky známkou toho, že testy byly příliš měkké.

Čtěte více

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!