17. června 2011 10:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko pod tlakem odvolalo šetřivého ministra financí

Řecký premiér Jorgos Papandreu (na snímku) provedl změny ve své vládě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Jorgos Papandreu (na snímku) provedl změny ve své vládě. | foto: ČTK

ATÉNY Řecký premiér Jorgos Papandreu provedl rozsáhlé změny ve vládě s cílem zvládnout krizi kolem svého drastického úsporného plánu. Novým ministrem financí bude dosavadní ministr obrany Evangelos Venizelos a ministrem zahraničí dosavadní člen Evropského parlamentu za vládní stranu Pasok Stavros Lambrinidis.

Ministerstvo obrany přebírá dosavadní státní tajemník v tomto resortu Panos Beglitis. Změny se týkají i řady dalších postů. Papandreu chce tímto způsobem získat podporu pro svůj úsporný plán, ke kterému nutí Řecko jeho věřitelé - Evropská unie a Mezinárodní měnový fond - a který chce prosadit v parlamentu do konce tohoto měsíce.

ČTĚTE VÍCE:


Premiér teď požádá parlament o vyslovení důvěry. Hlasovat by se mělo v úterý. Plán vyvolal velký odpor veřejnosti i značný nesouhlas mezi poslanci Pasoku (Panhelénského socialistického hnutí). Tři dokonce svou parlamentní frakci opustili. Věřitelé ale přijetím plánu podmiňují poskytnutí dalších půjček, jež by měly Řecku umožnit vyhnout se státnímu bankrotu.

Dosavadní ministr financí Jorgos Papakonstantinu byl pověřen vedením ministerstva životního prostředí. Jeho odchod z dosavadní funkce se všeobecně očekával, protože poslanci Pasoku ho kritizovali za údajně příliš tvrdé prosazování úspor požadovaných zahraničím.

Venizelos bude současně s funkcí ministra financí zastávat funkci
místopředsedy vlády spolu s Theodorosem Pangalosem, který byl dosud na tomto postu sám.

Analytici, které dnes citovala agentura Reuters, řekli, že i když se nové vládě podaří získat v parlamentu důvěru, šance, že bude účinně schopna zvládat zátěž dluhu ve výši 340 miliard eur (8,5 bilionu korun) se zmenšují.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!