25. dubna 2015 18:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko prodalo licenci na dostihové sázky. Po ostrých výstupech proti privatizaci

Řecký premiér Tsipras na tiskové konferenci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Tsipras na tiskové konferenci | foto: Reuters

ATHÉNY Řecko v pátek prodalo dvacetiletou licenci na dostihové sázky sázkovému monopolu OPAP, ve kterém má nepřímý podíl česká investiční skupina KKCG. OPAP, který je podle příjmů jednou z největších sázkových firem v Evropě, nabídl za licenci 40,5 milionu eur (1,1 miliardy korun). O obchodu informovala agentura AFP.

Jde o první privatizaci vlády premiéra Alexise Tsiprase od jejího nástupu k moci po lednových volbách, v nichž zvítězila levicová formace SYRIZA. Ta ostře vystupovala proti privatizaci podniků v úplném nebo částečném držení státu a v předvolební kampani slibovala, že ji zastaví. Nyní je ale koaliční vláda strany SYRIZA a nacionalistických Nezávislých Řeků pod tlakem mezinárodních věřitelů, kteří další úvěrovou pomoc Aténám podmiňují mimo jiné pokračováním privatizace.

KKCG před více než týdnem oznámila, že zdvojnásobuje svůj podíl ve fondu Emma Delta, který vlastní kontrolní podíl v OPAP. Její podíl ve fondu tak stoupá na 44,7 procenta. KKCG se zároveň stává největším jednotlivým investorem ve fondu a v OPAP má mít nepřímo podíl 14,8 procenta.

OPAP má od řecké vlády monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Vlastní také exkluzivní práva na provozování videoloterijních terminálů (VLT). Čistý zisk firmy loni stoupl o 41 procent na 199,2 milionu eur. Celkové výnosy pak vzrostly o 15 procent na 4,26 miliardy eur.

ČTK, Lidovky.cz

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na Lidovky.cz