8. července 2015 12:25, aktualizováno  14:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko prosí o půjčku. Jeho žádost ještě ve středu proberou ministři eurozóny

V Řecku dochází bankám hotovost. Podle sprejera je to vina Německa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Řecku dochází bankám hotovost. Podle sprejera je to vina Německa | foto: Reuters

BRUSEL Silně zadlužené Řecko ve středu oficiálně požádalo eurozónu o novou úvěrovou pomoc. Oznámil to mluvčí Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který byl pro podobné účely zřízen již dříve. V dopisu požadujícím pomoc Řecko podle agentury Reuters slibuje, že výměnou za tříletý záchranný úvěr určený k hrazení dluhových závazků začne už příští týden s reformami důchodového a daňového systému.

Nejpozději ve čtvrtek prý země předloží podrobné reformní plány. Údaj o objemu požadovaného úvěru dopis neobsahuje.

Žádost Řecka ještě ve středu posoudí skupina odborníků, nebude se však konat původně očekávaná telefonická konference ministrů financí členských zemí eurozóny, tedy takzvané euroskupiny.

Žádost adresovaná předsedovi euroskupiny Jeroenovi Dijsselbloemovi je prvním krokem na cestě k novému záchrannému programu pro Řecko. „Žádostí řecké vlády o podporu z ESM se dnes bude zabývat evropská pracovní skupina,“ uvedl mluvčí předsedy euroskupiny Michel Reijns. „Žádná telefonická konference euroskupiny nebude,“ dodal.

Nový program do čtvrtka

Pomoc by podle pravidel ESM měla být spojena s programem hospodářských reforem, jehož podobu by měly schválit Evropská komise a Evropská centrální banka (ECB), případně i Mezinárodní měnový fond (MMF). Řecký premiér Alexis Tsipras dnes ve svém vystoupení v Evropském parlamentu uvedl, že řešení řecké dluhové krize musí být sociálně spravedlivé a ekonomicky udržitelné.

Návrhy řecké strany se podle Tsiprase soustředí na skutečnou změnu země, má jít o věrohodné reformy zajišťující spravedlivé rozdělení nákladů. Obsahují prý také představu, jak řešit udržitelnost řeckého dluhu. Návrhy na jeho restrukturalizaci přitom podle řeckého premiéra nebudou znamenat zátěž pro evropské daňové poplatníky. Součástí kroků by měl být silný investiční program, zaměřený na boj s nezaměstnaností, podporu investic a rozvoj podnikání.

 

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!