Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko provokuje věřitele. Peníze z privatizace dá chudým, ne na dluhy

Řecká vláda v čele s Alexisem Tsiprasem znovu popíchla věřitele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vláda v čele s Alexisem Tsiprasem znovu popíchla věřitele. | foto: Reuters

ATÉNY Řecko chce použít příjmy z privatizace k financování sociální politiky namísto snižování státního dluhu. Vytvoří proto nový fond státního bohatství. Tento krok může zhoršit vztahy mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli, kteří chtějí, aby země prodejem majetku snižovala vysoký dluh.

„Příjmy z fondu budou financovat vládní sociální politiku a podporovat systém sociálního zabezpečení,“ uvedla náměstkyně ministra financí Nadia Valavaniová v parlamentním výboru.

Dodala, že její ministerstvo v příštích týdnech předá parlamentu návrh zákona, který sloučí dnešní privatizační agenturu s fondem státního majetku.

Nová vláda vedená radikální levicí brzy po svém lednovém nástupu slíbila zastavit sérii privatizací připravenou předešlou konzervativní vládou. 

Minulý měsíc se ale Tsiprasův kabinet ve snaze získat čtyřměsíční prodloužení záchranného programu od eurozóny mimo jiné zavázal, že dodrží privatizační plány tam, kde se již proces prodeje rozběhl.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) mu ve dvou kolech slíbily celkem 240 miliard eur (6,6 bilionu korun). 

Privatizace měla v rámci těchto programů dostat do státní pokladny desítky miliard eur, dosavadní výsledky byly ale zklamáním. Privatizační agentura HRADF získala od roku 2011 jen zhruba tři miliardy eur, zlomek původně plánované sumy 22 miliard eur.

Druhý záchranný program eurozóna Řecku v únoru prodloužila o čtyři měsíce, výplatu zbývajících peněz ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Od minulého týdne zkoumají v Aténách řecké návrhy a situaci země techničtí experti mezinárodní věřitelské trojky, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a MMF.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Řecká vláda v čele s Alexisem Tsiprasem znovu popíchla věřitele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Řecká vláda v čele s Alexisem Tsiprasem znovu popíchla věřitele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Řecká vláda v čele s Alexisem Tsiprasem znovu popíchla věřitele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...