Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko provokuje věřitele. Peníze z privatizace dá chudým, ne na dluhy

Řecká vláda v čele s Alexisem Tsiprasem znovu popíchla věřitele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vláda v čele s Alexisem Tsiprasem znovu popíchla věřitele. | foto: Reuters

ATÉNY Řecko chce použít příjmy z privatizace k financování sociální politiky namísto snižování státního dluhu. Vytvoří proto nový fond státního bohatství. Tento krok může zhoršit vztahy mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli, kteří chtějí, aby země prodejem majetku snižovala vysoký dluh.

„Příjmy z fondu budou financovat vládní sociální politiku a podporovat systém sociálního zabezpečení,“ uvedla náměstkyně ministra financí Nadia Valavaniová v parlamentním výboru.

Dodala, že její ministerstvo v příštích týdnech předá parlamentu návrh zákona, který sloučí dnešní privatizační agenturu s fondem státního majetku.

Nová vláda vedená radikální levicí brzy po svém lednovém nástupu slíbila zastavit sérii privatizací připravenou předešlou konzervativní vládou. 

Minulý měsíc se ale Tsiprasův kabinet ve snaze získat čtyřměsíční prodloužení záchranného programu od eurozóny mimo jiné zavázal, že dodrží privatizační plány tam, kde se již proces prodeje rozběhl.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) mu ve dvou kolech slíbily celkem 240 miliard eur (6,6 bilionu korun). 

Privatizace měla v rámci těchto programů dostat do státní pokladny desítky miliard eur, dosavadní výsledky byly ale zklamáním. Privatizační agentura HRADF získala od roku 2011 jen zhruba tři miliardy eur, zlomek původně plánované sumy 22 miliard eur.

Druhý záchranný program eurozóna Řecku v únoru prodloužila o čtyři měsíce, výplatu zbývajících peněz ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Od minulého týdne zkoumají v Aténách řecké návrhy a situaci země techničtí experti mezinárodní věřitelské trojky, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a MMF.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...