Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko rozdělilo Evropu. Země bez eura mu nechtějí pomoci

Transparent při řeckých prostestech proti reformách, které op státu vyžaduje Evropská unie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Transparent při řeckých prostestech proti reformách, které op státu vyžaduje Evropská unie | foto: ČTK

BRUSEL Několik členských států Evropské unie chce, aby v zadluženém Řecku nezasahovala Unie ale Mezinárodní měnový fond, což delší dobu odmítají státy eurozóny. Po dnešním jednání ministrů financí EU v Bruselu to novinářům řekl český ministr financí Eduard Janota.

Řecku teče do bot

Řekové nyní musí do 16. března Evropské komisi předložit zprávu, v níž podrobně vypočítají rozpočtové dopady konkrétních úsporných opatření. Pokud by se ukázalo, že nebudou na razantní stlačení schodků stačit, bude muset Řecko podniknout další kroky. Tentokrát by ale jejich výběr již nebyl v režii Řeků. Ti by sice mohli sami navrhnout úspory, další by ale navrhla i komise a hlasovala by o nich eurozóna, přičemž řecký ministr financí by hlasovat nemohl.

Eurozóna se ovšem obává, že kdyby MMF například Řekům půjčil peníze, jako to udělal například v Lotyšsku či v Rumunsku, znamenalo by to nebezpečí pro euro. U investorů by takový postup mohl vyvolat dojem, že země platící společnou evropskou měnou si neumějí s řeckými dluhy poradit.

Země bez eura se začínají trhat

"Je to zajímavý názor (zásah MMF v Řecku). Celá řada zemí v diskusi na tuto strunu apelovala a já si myslím, že toto není nezajímavé řešení," řekl Janota. Potvrdil tak předchozí informace diplomatů, podle nichž například Britové a Švédové volají po zapojení měnového fondu, který má nástroje a může jednotlivým zemím světa půjčovat velmi vysoké částky. Podle některých evropských politiků ovšem řecká vláda peníze nepotřebuje, ani je nežádá.

Postup fondu by byl mnohem tvrdší

MMF je pověstný svým nesmlouvavým postupem, kdy zemím nařizuje úsporná opatření. V Řecku ovšem nyní působí jen experti fondu spolu s experty EU a šéf eurozóny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker dnes opakovaně jejich větší zapojení odmítl. "MMF nenavrhne způsob, jakým mají Řekové vytvářet rozpočet. Bavíme se jen o technické pomoci. MMF může poslat do Řecka své experty, protože Evropská komise nemá dostatek lidí, kteří by mohli tento úkol splnit," řekl Juncker.

Tak pomůže někdo Řecku? Politici napínají finanční trhy

Někteří investoři dlouho spekulovali, že Řekové se neobejdou bez finanční pomoci eurozóny, přestože takový postup unijní smlouvy zakazují. Summit EU v minulém týdnu a ministři financí eurozóny však rozhodli, že unie zatím bude situaci v Řecku jen monitorovat a zasáhne jen v případě, že by se řecké vládě nedařilo její závazky plnit. Taková odpověď ovšem vedla k dalšímu oslabení eura, protože trhy ji považují za příliš vágní.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...