Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko si stěžuje: Evropská unie a MMF zdržují neshodami úvěrovou pomoc

Eura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura. | foto: Shutterstock

ATÉNY Řecká vláda obvinila mezinárodní věřitele, že se mezi sebou nemohou domluvit a že tak kladou vážné překážky dohodě o úvěrové pomoci Aténám. Úřad premiéra Alexise Tsiprase hovoří podle řeckých médií o „vážných neshodách a rozporech mezi Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a Evropskou unií“, které „vytvářejí překážky pro jednání“. Dohoda tak prý není možná.

Atény podle serveru deníku Ta Nea tvrdí, že zatímco MMF nemíní ustoupit zejména z požadavků na další snížení důchodů a na uvolnění pravidel pracovního trhu, Evropská komise zase klade důraz na potřebu vysokého primárního přebytku státního rozpočtu a odmítá odpisy dluhů, přičemž je prý vstřícnější ohledně zmírnění „tvrdých reforem“ v oblasti důchodů a zaměstnávání.

Podle Ta Nea tak řecká vláda hází odpovědnost za rýsující se slepou uličku v dosavadním vyjednávání na věřitele a uvádí, že „nelze dělat žádné kompromisy“. Atény také dodávají, že odpovědnost spočívá výhradně na zmíněných institucích a na jejich neschopnosti se dohodnout mezi sebou.

Vláda v Aténách rovněž oznámila, že se rozhodla vzhledem k dané situaci, že odloží záměr předložit parlamentu připravovaný balík reformních kroků, vycházejících vstříc požadavkům věřitelů. Místo toho předloží poslancům k rozpravě plán na období po skončení nynějšího mezinárodního programu úvěrové pomoci, který vyprší v červnu. Součástí parlamentního rokování má být i návrat na finanční trhy a otázka „financování rozvoje“ země.

První náznak reformy sociálního charakteru

Podle agentury AFP mezitím řecký parlament v úterý odhlasoval přijetí zákona, na jehož základě se bude moci vrátit do zaměstnání na 4 tisíce státních zaměstnanců propuštěných v rámci úsporných opatření. Práci dostane také 6 tisíc uchazečů o státní službu, jejichž přijímací řízení bylo předtím zmrazeno. Krok, který je v rozporu s požadavky mezinárodních věřitelů, schválilo 157 poslanců vládnoucí levicové formace SYRIZA a jejich koaličních partnerů ze strany Nezávislí Řekové. 

„Návrh zákona je vzdálen neoliberálním logikám. Je to první náznak reformy sociálního charakteru,“ pochvaloval si náměstek ministra pro reformu státní správy Jorgos Katrugalos. Celkem řecká vláda plánuje ještě letos vrátit do státních funkcí 11 až 15 tisíc osob.

Politický sekretariát strany SYRIZA v úterý podle listu To Vima vydal prohlášení, ve kterém zdůraznil, že vláda, která získala mandát lidu v lednových volbách, neustoupí od svého odmítavého postoje vůči požadovaným úsporným opatřením ze strany věřitelů. V dokumentu se dále tvrdí, že většina řeckých občanů nezávisle na sympatiích k politickým stranám současnou vládu podporuje.

Většina Řeků chce zůstat v eurozóně

Podle deníku Kathimerini se v nejnovějším průzkumu veřejného mínění objednaného televizí Skai vyslovilo 55,5 procenta dotázaných pro setrvání v eurozóně i za cenu uzavření nové dohody s věřiteli o úvěrové pomoci, kterou by ale nutně provázelo pokračování politiky tvrdých úspor. Zachování evropské měny podporuje přitom 53,5 procenta voličů formace SYRIZA a 92,5 procenta hlavní opoziční konzervativní strany Nová demokracie.

Silně zadlužené Řecko se kvůli nedostatku hotovosti potýká s hrozbou platební neschopnosti. Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z tohoto programu ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.

Několik řeckých ministrů, včetně šéfa financí Janise Varufakise, v úterý navštívilo několik evropských metropolí, včetně sídla Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem, ve snaze získat alespoň část ze zmíněných 7,2 miliardy eur, jakožto odměny za dosažené dílčí pokroky ve vyjednávání. Podle agentury AP ale pokroky nejsou podle všeho vnímány jako dostatečné, aby věřitelé s tím souhlasili. Navíc doposud dávali najevo nechuť sedmimiliardový balík začít rozdrobovat.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...