Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko: Ušetříme 12 miliard euro. Evropská banka: Teď už Atény asi nezachráníme

Řecký premiér Alexis Tsipras přijel na mimořádný summit eurozóny konaný v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Alexis Tsipras přijel na mimořádný summit eurozóny konaný v... | foto: Reuters

ATÉNY Řecko připravuje balík reforem, který by měl v příštích dvou letech přinést úsporu ve výši desečt až 12 miliard eur (asi 326 miliard korun). To je více, než vláda původně plánovala, napsal ve čtvrtek řecký list Kathimerini. Výměnou za to Řecko očekává program půjček ve výši asi 51 miliard eur (1,4 bilionu Kč). Podle Agentury AP, která cituje řeckého ministra obrany, představí Řecko plán reforem během čtvrtečního večera. Podle šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho se ale Řecko nejspíš nepodaří zachránit před bankrotem a země nemůže očekávat pomoc ani z Ruska.

„Sami nemají peníze,“ řekl Draghi v italském tisku ke spekulacím o možné podpoře Moskvy.

Deník Kathimerini soudí, že místo očekávaného letošního růstu o 0,5 procenta povedou měsíce nejistoty a nejméně dva týdny kontroly toku kapitálu naopak k tříprocentnímu poklesu.

Další listy Naftemporiki a To Vima spekulují, že vláda ve snaze získat další finanční prostředky zvýší daň z příjmu fyzických osob. Daň z přidané hodnoty (DPH) u většiny zboží a služeb má být 23 procent, u hotelů se zvýší z 6,5 na 13 procent. V této výši se má udržet DPH u elektrické energie. Odlehlé řecké ostrovy budou mít prý nadále třicetiprocentní slevu na DPH. Daň z příjmů firem se má zvýšit z 26 na 28 procent.

Řecké banky: Peníze máme do pondělí

Zpřísněny mají být podmínky předčasného odchodu do důchodu, který má být penalizován 16procentním snížením za každý rok. Do roku 2022 má dosáhnout věk pro odchod do důchodu 67 let nebo nejméně 62 let při dodržení pravidla 40 plně odpracovaných let.

Sdružení řeckých bank ve čtvrtek oznámilo, že peníze v bankomatech budou zajištěné do pondělí. Výběr je nadále omezen na 60 eur (asi 1600 korun) na osobu za den. Do pondělka též zůstanou zavřené řecké banky i burza.

Nejmenovaní evropští představitelé řekli agentuře Reuters, že některé velké řecké banky by mohly být zcela uzavřeny nebo převzaty silnějšími konkurenty bez ohledu na to, zda se Aténám podaří získat novou finanční pomoc. Podle jednoho z těchto zdrojů by tak ze čtyř velkých řeckých bank, tedy společností National Bank of Greece, Eurobank, Piraeus a Alpha Bank, mohly zbýt pouze dvě.

Rozsáhlé reformy

Řecko by ve čtvrtek mělo předložit partnerům z eurozóny konkrétní a rozsáhlý seznam reforem, které hodlá uskutečnit výměnou za mezinárodní finanční pomoc, o kterou požádalo již ve středu. Premiér Alexis Tsipras slíbil návrhy na sociálně spravedlivé a udržitelné řešení řecké dluhové krize.

Nový ministr financí Euklidis Tsakalotos v rámci žádosti o finanční pomoc hovořil o potřebě tříletého záchranného úvěru určeného k hrazení dluhových závazků. Výměnou za to bez bližších podrobností přislíbil již od příštího týdne zahájení reforem důchodového a daňového systému.

Žádost musí posoudit skupina ekonomických odborníků. Ministři financí členských zemí eurozóny, takzvaná euroskupina, se jí budou pak zabývat patrně v pátek. Za definitivní termín k nalezení dohody s Aténami se nyní považuje neděle, kdy se k řecké krizi uskuteční v Bruselu mimořádný summit celé Evropské unie. 

Merkelová opět vyloučila možnost snížení řeckého dluhu

Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek zopakovala, že tzv. "haircut", tedy snížení řeckého dluhu, je vyloučen. Řekové restrukturalizaci dluhu požadují a za nutnou ji považuje i Mezinárodní měnový fond (MMF). Ministr Schäuble dal pak ve Frankfurtu měnovému fondu zapravdu, když řekl, že udržitelnost dluhu bez jeho "sestřihu" není možná. Zároveň ale dodal, že by tím byla porušena pravidla EU. Také vyjádřil pochybnosti o možnosti takzvaného refinancování dluhu, při kterém se změní podmínky splatnosti. "Myslím si, že prostor, který máme, je velmi malý," upozornil německý ministr.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...