Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zabavíme vám majetek, hrozí Řekové Němcům. Důvod? Válečné reparace

Řecký premiér Tsipras na tiskové konferenci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Tsipras na tiskové konferenci | foto: Reuters

ATHÉNY Řecký ministr spravedlnosti Nikos Paraskevopoulos pohrozil, že je připraven podepsat dřívější soudní rozhodnutí, které prý umožňuje zabavení německého majetku v Řecku, aby mohli být odškodněni příbuzní obětí nacismu během druhé světové války.

Paraskevopulos to prohlásil v rozhovoru s televizní stanicí Antenna TV. Německo téma náhrad válečných škod považuje za uzavřené.

Případ se týká masakru v řecké obci Distomo, kde nacisté v červnu 1944 zavraždili 218 lidí. Řecký nejvyšší soud v roce 2000 rozhodl ve prospěch přeživších a jejich rodin s tím, že by měli být odškodněni, verdikt ale dosud nebyl vykonán, uvedl řecký list Kathimerini.

„Zákon stanoví, že realizace rozhodnutí Nejvyššího soudu se děje na základě nařízení ministra spravedlnosti. Myslím, že by toto svolení mělo být učiněno, a já jsem připraven ho dát, bez ohledu na všechny překážky,“ prohlásil řecký ministr. „Pravděpodobně bude muset proběhnout nějaké jednání s Německem,“ dodal.

Německý minisrt zahraničí Frank-Walter Steinmeier na jednání OBSE v Basileji.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier na jednání OBSE v Basileji.

Paraskevopulos svůj záměr poprvé oznámil v úterý během debaty v řeckém parlamentu. Před poslanci uvedl, že by měl být vytvořen výbor, který bude mít na starosti válečné reparace i vymáhání vracení památek. K tématu se v úterý vyjádřil i premiér Alexis Tsipras, podle kterého je jeho vláda odhodlaná usilovat o válečné reparace od Německa.

Podle Tsiprase je otázka válečného odškodnění „velmi citlivá“. Premiér přitom toto téma nepřímo spojil s jednáním mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli ohledně splácení úvěrů. „Řecká vláda se bude snažit, aby dodržela své závazky. Musí ale rovněž dodržet své nesplněné závazky vůči Řecku a řeckému lidu,“ uvedl šéf kabinetu.

Odškodnění je palčivá otázka

Spory o odškodnění již několikrát narušily německo-řecké vztahy. Berlín dává opakovaně najevo, že tuto záležitost považuje za uzavřenou. Nejnověji tento týden německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier při setkání se svým řeckým kolegou Nikosem Kotziasem požadavky na vyplacení odškodného odmítl. Všechny otázky ohledně reparací za druhou světovou válku jsou podle Steinmeiera právně uzavřeny.

Řecký ministr financí Janis Varufakis na summitu v Bruselu

Řecký ministr financí Janis Varufakis na summitu v Bruselu

V případu Distomo bylo v minulosti vydáno množství protikladných soudních verdiktů. V roce 1997 řecký soud přislíbil pozůstalým téměř 29 milionů eur. O pět let později ale zvláštní řecký soud rozhodl, že není v pravomoci řecké justice, aby na Německu vynucovala odškodnění pro řecké oběti nacistické perzekuce.

Německý nejvyšší soud právní nárok na odškodnění zamítl: německý stát podle něj odpovídá za platby reparací za válečné zločiny státům, nikoli však soukromým osobám.

K masakru ve vesnici Distomo ve středním Řecku došlo 10. června 1944. Roznětkou byl útok řeckých odbojářů na motorizovanou kolonu jednotky SS. O život prý tehdy přišlo několik německých vojáků. Napadená skupina se po odražení útoku stáhla do blízké vesničky Distomo.

Rozzuření vojáci procházeli obcí dům od domu, a v odvetě vraždili každého, kdo jim přišel do cesty. Z poklidné vesnice, ležící nedaleko slavné delfské věštírny, zbyly jen ohořelé ruiny.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!