Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko začíná schvalovat zásadní reformy. Země je ve varu

Celonárodní stávka před řeckým parlamentem 5.května | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celonárodní stávka před řeckým parlamentem 5.května | foto: Reuters

PRAHA/ATÉNY Odboráři dnes vyhlásili řeckému parlamentu otevřenou válku. Od rána nelétají nad Řeckem letadla, nefungují veřejné služby a někteří Řekové dokonce záměrně ohrožují turisty. Řecko se totiž tento týden chystá na splnění svého největšího domácího úkolu - reformu důchodů a zákoníku práce. Přijetí opatření je zásadní pro uvolnění další části z 110 miliardové půjčky.

Jak se zalepuje díra ve státní pokladně?

Přijaté reformy:
* Od července se zvyšuje základní sazba DPH z 21 na 23 procent
* Nižší sazba (na potraviny, léky atd.) vzroste z deseti na jedenáct procent 
* V stejnou dobu se zvyšují i spotřební daně na alkohol a cigarety
* Sníží se platy zaměstnanců ve veřejné sféře 

Reformy čekající na schválení:
* Důchodová reforma (hlasování do dvou týdnů)
* Reforma zákoníku práce

Podle dohody musí Řecko k získání půjčky schválit všechny reformy do konce září.

Od února jde o již pátou podobnou protestní akci proti úsporným opatřením, která přijala řecká vláda výměnou za finanční pomoc Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Úspěšnost reforem, které čekají tento týden řecký parlament, ovšem analytici označují za největší test toho, zda jsou Řekové opravdu ochotni šetřit.

Odboráři jsou nespokojeni mimo jiné s představou zvýšení minimálního věku pro předčasný odchod do důchodu na 60 let či snížení penze na 65 procent původní mzdy. Nesouhlasí ani s návrhy na snadnější propouštění, což má podle vlády přispět k větší flexibilitě pracovního trhu.

Debata o plánovaných reformách má v parlamentu začít dnes a trvat bude zřejmě nejméně týden. Přestože reformy nemají podporu všech jejích poslanců, socialistická vláda má v 300 členném parlamentu převahu sedmi mandátů a podle AP zřejmě hlasování vyhraje. Naopak podle BBC má ale 15 vládních poslanců s navrženými reformami problém.

Čtěte více:

Podle korespondenta BBC je proto hlavním cílem odborářů dostat do ulic co nejvíce lidí tak, aby přesvědčili potenciálně nerozhodnuté socialistické poslance, aby volili proti rozhodnutí vlastní strany a shodili reformy ze stolu.

Odborářům ale plány zatím příliš nevycházejí. Demonstrací se v centru Atén zúčastnilo 16.000 lidí. Desítky mladých maskovaných demonstrantů, kteří po policii házeli klacky a kameny, policisté rozehnali slzným plynem. Jeden policista byl lehce zraněn. Podle agentury AFP tak demonstruje podstatně méně lidí než v předcházejících generálních stávkách.

Jak se v Řecku protestuje? Ohroženi jsou i turisté

Podle agentur už bylo zrušeno sto letů z pevninského Řecka na ostrovy. Mezinárodních letů se protesty nedotkly, letoví kontroloři nechtěli stávkou zasáhnout turistický ruch. Například v přístavu Pireus nedaleko Atén se ale podle informací agentury AP pokusilo několik set řeckých odborářů zabránit turistům v cestě k ostrovům v Egejském moři.

Soudy přitom dříve účast námořníků ve stávce prohlásily za nelegální. Právě ohrožení turistického ruchu, který tvoří pětinu řecké ekonomiky, je totiž největším trnem v oku řecké vlády.

Stávka ale zasáhla i úřady a státní správu. V nemocnicích je v provozu jen pohotovost. Do středečního rána chtějí stávkovat novináři, tištěná média proto nevyjdou ani ve středu. Přerušeno bylo veškeré zpravodajské vysílání. Stávkují také státní obhájci, a to až do 7. července. Podporu stávce vyjádřili také obchodníci a řemeslníci, obchody však dnes v Aténách zůstaly otevřené.

Kromě několika šarvátek ale stávka fakticky nijak neovlivnila pobyt zahraničních turistů. V letoviscích vládne podle viceprezidenta a mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury klid a vše funguje normálně.

"Atény, které jsou centrem stávky, nejsou výstupním ani nástupním bodem českých organizovaných zájezdů v rámci pobytů v Řecku, a proto nepředpokládáme, že by byl dnešní stávkou nějak omezen pobyt českých turistů v této zemi," dodal Okamura.

Běžný provoz v Řecku bude zajištěn i ve středu, kdy se měla konat stávka zaměstnanců hotelů. Jejich odborový svaz ale nakonec celodenní akci přesunul na dnešek, kdy se konala generální stávka.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!