Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bankrot v zádech. Řecko žádá o rychlá jednání s věřiteli o reformách

Řecký ministr financí Janis Varufakis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký ministr financí Janis Varufakis | foto: Reuters

ATÉNY/BRUSEL Řecko požádalo země eurozóny o okamžité zahájení technických rozhovorů o svém plánu reforem se zástupci takzvané trojky mezinárodních věřitelů. Úspěšné završení takových jednání by Řecku umožnilo získat další úvěry, bez nichž hrozí zadlužené zemi platební neschopnost.

Žádost v pátek poslal řecký ministr financí Janis Varufakis předsedovi euroskupiny Jeroenu Dijsselbloemovi v dopise. Informovala o něm agentura Reuters. Řecko má na pondělním setkání ministrů financí eurozóny předložit podrobnosti ohledně seznamu plánovaných reformních opatření.

„Píši . . . abych vám předestřel řecký pohled, podle něhož je nezbytné bezodkladně zahájit technické diskuse mezi naším odborným týmem a odbornými zástupci institucí (Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu),“ napsal Varufakis. ¨

Atény až dosud jednání o plnění reforem s věřitelskou trojkou odmítaly. Rozhovory by se ale podle řeckého ministra neměly vést jako dosud v Aténách, ale v Bruselu, podle Reuters proto, aby nevznikl dojem, že Řecko ztrácí suverenitu.

Čas do dubna

Pokud Řecko do konce dubna věřitele přesvědčí, že plán reforem plní, mělo by dostat finanční pomoc ve výši 7,2 miliardy eur. Do konce června by pak mělo s věřiteli vyjednat, jak se bude země financovat po mezidobí čtyř měsíců, o něž eurozóna Řecku v únoru prodloužila záchranný program. Varufakis dal v dopise najevo, že Atény nechtějí čekat na rozhodnutí věřitelů až do dubna.

Varufakis už v předešlém dopise Dijsselbloemovi podle zdrojů z Bruselu nastínil některá ze zamýšlených opatření řecké vlády. Představitelé EU ale upozorňují, že řecké návrhy musejí posoudit mezinárodní věřitelé.

Alarmující situace

Řecku už nyní akutně hrozí, že se dostane do platební neschopnosti, protože během března musí uhradit závazky v celkové výši 6,85 miliardy eur. Další velké splátky jej čekají v dalších měsících.

Podle zdroje Reuters z řecké vlády poslaly Atény v pátek do Bruselu aktualizovaný seznam reforem, který zahrnuje například dříve slíbená opatření k omezení daňových úniků a byrokracie. Ve srovnání s předchozím seznamem prý obsahuje dvě nové položky, a to vytvoření „rozpočtové rady“, která bude pracovat na státních úsporách, a změny v licencích pro sázky a loterie, jež mají podpořit státní příjmy.

Noví řečtí ministři, předseda vlády Alexis Tsipras zcela vpravo.

Noví řečtí ministři, předseda vlády Alexis Tsipras zcela vpravo.

Deník Süddeutsche Zeitung v pátek napsal, že premiér Alexis Tsipras požádal předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera o naléhavou schůzku, která se měla konat dnes. Šéf EK to ale odmítl. Oba představitelé se proto nejspíš setkají až příští týden.

Tajemný objem zdrojů

Řecko v pátek splatilo prvních 310 milionů eur (8,5 miliardy Kč) z úvěru, který zemi poskytl MMF. Mezi analytiky nicméně roste nejistota ohledně toho, kolik peněz má země k dispozici. Že přesnými údaji nedisponuje ani EU samotná v pátek před novináři připustil i její představitel. Příjmy z daní totiž prudce klesly a slíbená pomoc od Evropské unie a MMF zatím zůstává zmrazená.

Tsipras podle agentury Reuters hodlá překlenout nedostatek financí pomocí dalších emisí krátkodobých dluhopisů. V rozhovoru s německým magazínem Der Spiegel premiér varoval, že pokud by se ECB proti tomuto kroku stavěla, vzala by na sebe velkou odpovědnost.

„V takovém případě se vrátí zpět napětí z doby před 20. únorem,“ prohlásil Tsipras. Poukazoval tak na datum, kdy se Řecko dohodlo na prodloužení záchranného programu o čtyři měsíce. „ECB má stále kolem našeho krku uvázaný provaz,“ dodal.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...