20. července 2015 17:11, aktualizováno  19:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko zaplatilo měnovému fondu 6 miliard eur. Může dostat další peníze

Řecký premiér Tsipras prosadil s opozicí škrty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Tsipras prosadil s opozicí škrty. | foto: Reuters

ATÉNY/BRUSEL Řecko v pondělí poslalo celkem 6,25 miliardy eur (téměř 170 miliard korun) k úhradě dluhů u Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Agenturám to sdělily zdroje z řeckého ministerstva financí. MMF odpoledne potvrdil, že mu Atény celý dluh po termínu splatnosti uhradily.

Mluvčí Evropské komise v pondělí v Bruselu řekla, že Atény již mají přístup k tříměsíční překlenovací půjčce v celkovém objemu 7,16 miliardy eur (přes 193 miliard korun) ze staršího celounijního mechanismu EFSM. „Řecko teď musí provést potřebné transakce. Jsme si jisti, že se tak stane v průběhu pondělí,“ řekla novinářům mluvčí komise Mina Andreevová.

„Mohu potvrdit, že Řecko uhradilo nedoplatky u MMF v hodnotě 1,6 miliardy SDR (měna fondu zvaná zvláštní práva čerpání, v přepočtu 2,05 miliardy eur). Řecko tak už nemá u MMF žádné nedoplatky,“ uvedl ve sdělení fondu jeho mluvčí Gerry Rice. Dodal, že fond je připraven v pomoci Řecku pokračovat.

Atény také podle zdrojů posílají ECB splátku 4,2 miliardy eur. „Převod bude několik hodin trvat,“ řekl agentuře DPA jeden z představitelů řeckého ministerstva, který si nepřál být jmenován.

Řecko se nedávno stalo první vyspělou zemí, která Mezinárodnímu měnovému fondu přestala včas splácet dluhy. Na konci června země neuhradila splátku téměř 1,6 miliardy eur, minulé pondělí pak promeškala splátku 456 milionů eur. Zemím, které jsou v prodlení se splácením, nemůže MMF poskytovat finanční pomoc.

Atény se minulý týden s eurozónou dohodly na zahájení rozhovorů o novém záchranném programu v objemu až 86 miliard eur podmíněném ekonomickými reformami a úspornými opatřeními. Řecko si navíc zajistilo překlenovací úvěr ze staršího stabilizačního mechanismu Evropské unie, který tedy podle komise nyní použije k úhradě splátek.

Večer potvrdila přijetí splátky i ECB. Splacení řeckého dluhopisu v hodnotě 3,5 miliardy eur, ktere ECB koupila, plus úroků 700 milionů eur má zásadní význam pro řecké banky. Bez toho by jim ECB nemohla dál poskytovat nouzové financování, na němž jsou vzhledem k masovému odlivu vkladů zcela závislé.

Podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho se MMF nebude podílet na první tranši ze záchranného programu, která by měla být Řecku vyplacena v polovině srpna. Další zapojení fondu do pomoci Řecku bude podle něj záviset na výsledku podzimní revize programu a na posouzení udržitelnosti řeckého dluhu.

V Řecku se v pondělí po třech týdnech znovu otevřely banky. Umožnil to krok ECB, která v reakci na dohodu Atén s eurozónou zvýšila objem nouzového financování řeckých bank z programu ELA. Výběry z bankovních účtů jsou ale dál omezeny a v platnosti zůstávají i další omezení pohybu kapitálu.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz