Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecku je třeba odpustit dluhy, říká Schäuble

Řecká dluhová krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká dluhová krize | foto: Shutterstock

BERLÍN Řeckou dluhovou krizi nelze vyřešit bez odpisů části řeckého dluhu, které budou pravděpodobně výraznější, než se předpokládalo v létě. Uvedl to německý ministr financí Wolfgang Schäuble v rozhovoru pro televizní a rozhlasovou společnost ARD.

"Trvalé řešení řecké dluhové krize není možné bez odpisu dluhu. A tento odpis bude pravděpodobně vyšší, než jsme předpokládali v létě. O podrobnostech se nyní jedná," řekl ministr. Dodal, že doufá ve spolupráci evropských bank.

Šéfové zemí eurozóny se v červenci dohodli na druhém záchranném balíku pro Řecko. Jeho součástí je zapojení soukromých věřitelů, jejichž příspěvek by měl zahrnovat odpuštění 21 procent dluhů. V poslední době se však objevují známky toho, že odpisy u řeckých dluhů by mohly být mnohem výraznější.

ČTĚTE VÍCE:

Šéf euroskupiny ministrů financí a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker tento týden uvedl, že banky a další soukromí věřitelé Řecka budou asi muset obětovat přes 60 procent řeckých dlužních pohledávek.

Ministři financí členských zemí skupiny G20 o víkendu důrazně vyzvali státy eurozóny, aby vypracovaly přesvědčivý plán řešení dluhové krize a odvrátily hrozbu globální recese.

PSALI JSME:

Schäuble potvrdil, že je zapotřebí rekapitalizovat evropské banky, aby se zabránilo eskalaci krize. "Potřebujeme lepší regulaci a lepší kapitálovou vybavenost bank," řekl. "Je to nejlepší způsob, jak zabránit eskalaci krize v důsledku kolapsu bankovního systému," dodal.

"Musíme si uvědomit, že banky si nyní navzájem nedůvěřují. Proto mezibankovní trh nefunguje tak, jak by měl. Nejlepším prostředkem k nápravě je lepší kapitalizace," upozornil.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...