9. února 2015 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecký premiér se zase opřel do věřitelů své země. Akcie poslal dolů

Řecký premiér Alexis Tsipras. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Alexis Tsipras. | foto: ČTK

ATHÉNY Řecké akcie v pondělí začaly prudkým poklesem a stahují dolů burzy v ostatních zemích Evropy. Investoři reagují na konfrontační prohlášení řeckého premiéra Alexise Tsiprase, které snížilo naděje na dohodu s jeho evropskými partnery. Pozici řeckých cenných papírů podkopalo také snížení řeckého ratingu.

Index aténské burzy ATG ztrácel dopoledne přes pět procent a index akcií řeckých bank se propadl o zhruba devět procent. Index západoevropských akcií FTSEurofirst 300 oslabil o 1,3 procenta.

Tsipras ve svém prvním velkém projevu v parlamentu označil mezinárodní záchranný program pro Řecko za chybu a potvrdil, že jeho země odmítá jeho prodloužení. Atény budou podle něj od mezinárodních věřitelů požadovat překlenovací úvěr, než dojednají nové podmínky řešení státního dluhu.

ČTĚTE TAKÉ:

Rovněž prohlásil, že hodlá dodržet předvolební sliby, včetně bezplatného poskytování potravin a elektřiny „obětem úsporných opatření“. Odmítl také řadu dohodnutých reforem v čele s privatizací v situaci, kdy jeho kolegové v eurozóně kladli v bilaterálních jednáních s ním a členy jeho vlády důraz právě na reformy.

Tlak na Řecko sílí

„Diskuse mezi Řeckem a jeho evropskými partnery se zřejmě tento týden zintenzivní. Víkendová vyjádření řecké vlády ale nevyvolávají dojem, že by se obě strany sbližovaly,“ řekl agentuře Reuters Philippe Gijsels z bruselské pobočky BNP Paribas Fortis.

Tlak na Řecko zesílil na konci týdne, kdy agentura Standard & Poor´s snížila rating řeckých dlužních závazků hlouběji do spekulativního pásma. Konkurenční agentura Moody´s poté převedla svůj rating Řecka do režimu pozorování s vyhlídkou na snížení.

Kompromis asi nebude

Výrazně klesaly ceny řeckých státních dluhopisů, a rostly tak výnosy, které od nich investoři požadují. Výnos tříleté obligace vzrostl až o 1,2 procentního bodu na 19,20 procenta.

Země eurozóny zatím nejeví příliš chuti vyjít vstříc požadavkům nové řecké vlády. „Šance na kompromis vypadají mizivě, což zvyšuje riziko, že Řecko do několika měsíců vyhlásí platební neschopnost a odejde z eurozóny,“ řekl Markus Huber z firmy Peregrine & Black.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!