27. ledna 2010 9:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecký premiér vyráží do světa prosit o peníze, od Číny chce 25 miliard

Eura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura. | foto: Shutterstock

ATÉNY/PEKING Řecko láká Čínu, aby mu pomohla s jeho fiskální krizí a s financováním prudce rostoucího státního dluhu. Atény se snaží Pekingu prodat vládní dluhopisy v sumě až 25 miliard eur (zhruba 653 miliard Kč).

Napsal to britský list Financial Times (FT). Zájem o využití vysokých čínských peněžních rezerv potvrdil listu The Wall Street Journal (WSJ) řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu.

Americká banka Goldman Sachs již v Pekingu začala předběžně domlouvat prodej řeckých dluhopisů čínské Státní správě deviz, která spravuje devizové rezervy v hodnotě 2,4 bilionu dolarů (asi 44,7 bilionu Kč), sdělil FT. Provozní ředitel banky Gary Cohn mezitím uskutečnil dvě návštěvy Atén, kde se setkal s premiérem Jorgosem Papandreem.

Úspěšná první emise
Řecko v úterý uvedlo, že příští měsíc prodá další emise dluhopisů. Atény povzbudila tento týden letošní úspěšná první emise, která se setkala se silnou poptávkou. WSJ uvedl, že ministr Papakonstantinu navštíví v rámci turné k propagaci řeckých dluhopisů Spojené státy a Asii včetně Číny. "V Číně je k dispozici spousta likvidity a velké finanční zdroje. Čína proto bude součástí turné," řekl ministr.

Řecko se dostalo do těžkých potíží se zadlužeností na konci loňského roku, kdy mu kvůli odhalením výrazně vyšších rozpočtových deficitů snížily úvěrová hodnocení všechny tři hlavní světové ratingové agentury. To na finančních trzích vyvolalo obavy z platební neschopnosti země a v Evropské unii strach z poškození eura. Náklady na obsluhu řeckého dluhu vzrostly a domácí dluh Řecka dosahuje již zhruba 120 procent ročního výkonu ekonomiky.

Řecko nyní plánuje srazit deficit z loňských 12,7 procenta hrubého domácího produktu pod tři procenta do roku 2012.

Podle FT však Peking zatím s koupí řeckých obligací nesouhlasí. Údajně žádá, aby nejmenovaná čínská banka získala strategický podíl v největší řecké bance National Bank of Greece, což však Atény odmítají.

ČTK