20. května 2010 17:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecký premiér vyzval Araby, aby investovali v jeho zemi

Řecký premiér Jorgos Papandreu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Jorgos Papandreu | foto: Reuters

BEJRÚT Řecký premiér Jorgos Papandreu vyzval arabské země, aby investovaly peníze v Řecku, které má nyní problémy se splácením svých dluhů. Papandreu na dnešním setkání s desítkami arabských podnikatelů a představitelů zemí uvedl, že Řecko nabízí široké příležitosti k podnikání v sektorech jako turistika, komunikace či informační technologie.

Řecký premiér promluvil při zahájení dvoudenního zasedání Arabského ekonomického fóra v Bejrútu. Jeho projev přišel v době, kdy se řecká vláda potýká s dluhovou krizí, která rozbouřila trhy po celém světě a vyvolala obavy z šíření do dalších zemí Evropy.

Řecko získalo od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu příslib půjčky v objemu až 110 miliard eur (2,9 bilionu Kč), muselo však výměnou za to slíbit vysoké rozpočtové škrty. To se ovšem nelíbí odborům. Dnes se proto v zemi uskutečnila další generální stávka, od února již čtvrtá, doprovázena protesty.

Řecko na konci loňského roku odhalilo skutečný stav veřejných financí, a ztratilo tak důvěru finančních trhů. Ocitlo se proto v dluhové krizi. Úroky z řeckých dluhopisů na trhu vzrostly na neúnosné úrovně a bez rekordní mezinárodní pomoci by Atény musely vyhlásit platební neschopnost. Situace země vyvolala otřesy na finančních trzích a ohrožuje i euro.

ČTK