3. února 2015 12:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řečtí dlužníci nabízí řešení. Tamní akcie díky tomu prudce vystřelily

Předseda hnutí SYRIZA Alexis Tsipras s Pablem Iglesiasem, představitelem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda hnutí SYRIZA Alexis Tsipras s Pablem Iglesiasem, představitelem... | foto: Reuters

ATÉNY Řecké akcie v úterý prudce posílily díky nadějím na dohodu ohledně státního dluhu. Index aténské akciové burzy ATG vykazoval kolem dopoledne nárůst o 4,6 procenta. Výrazný vzestup zaznamenaly ceny akcií bankovních společností.

Řecký ministr financí Janis Varufakis v pondělí uvedl, že Atény nyní namísto odpisu řeckého dluhu navrhují jeho přeměnu na dluhopisy vázané na ekonomický růst.

Akciový index řeckého bankovního sektoru dnes posílil o více než devět procent poté, co se minulý týden propadl na rekordní minimum. Vzhůru zamířily například akcie společností National Bank of Greece, Alpha Bank a Eurobank.

Naděje na dohodu ohledně řeckého dluhu vedly rovněž k prudkému poklesu výnosů u řeckých dluhopisů. U desetiletých vládních dluhopisů se výnosy snížily o zhruba 1,5 procentního bodu na 9,88 procenta.

VÍCE K TÉMATU:

Lidovky.cz, ČTK