23. ledna 2018 13:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ředitel kontroverzního státního IT podniku náhle skončil. Dříve radil Chovancovi

Exministr vnitra Milan Chovanec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exministr vnitra Milan Chovanec | foto: ČTK

PRAHA Alan Ilczyszyn, ředitel IT agentury NAKIT, jež spadá pod ministerstvo vnitra, krátce po výměně v čele rezortu skončil. Muž blízký exministrovi Milanu Chovancovi (ČSSD) se snažil rozšiřovat vliv státního podniku, pod jeho vedením získal stamilionové zakázky bez výběrového řízení.

Personální otřesy po nástupu nové vlády zasáhly i nenápadnou, ale vlivnou Národní agenturu pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Podle informací LN skončil její šéf Alan Ilczyszyn. Ten měl blízko k exministrovi vnitra v předchozé vládě Milanu Chovancovi (ČSSD).

Ilczyszyn byl od roku 2014 Chovancovým poradcem a do funkce v čele nové agentury nastoupil loni v létě. Dlouhodobě měl pověst člověka, který má na ministerstvu velké slovo a snažil se na úkor ostatních institucí rozšiřovat vliv rezortu, který kdysi pohltil zrušené ministerstvo informatiky.

Tendry bez soutěže

Samotný NAKIT vznikl loni v červenci i přes značnou kritiku. Ministerstvo vnitra jej zřídilo, aby mohlo vypisovat státní tendry na IT systémy takzvaně „v domě“ a tedy bez výběrového řízení. Jak informoval server Lupa.cz, krátce po svém zřízení dostala agentura kontrakt za 300 milionů korun na vybudování takzvaného Dohledového centra eGovernmentu.

Nová vláda hnutí ANO již dříve v programovém prohlášení označila reformu e-governmentu za jednu z priorit. Na úřadu vlády proto má vzniknout nový post zmocněnce, kterým bude Vladimír Dzurilla, dosavadní ředitel Státní pokladny centra sdílených služeb. Ministerstvo vnitra, pod které e-government dosud spadá, vede nově Lubomír Metnar.

Odvolaný šéf NAKIT Ilczyszyn před příchodem na vnitro působil v telekomunikacích. Začínal u tehdy dominantního operátora Český Telecom/O2 Czech Republic, kde působil v letech 2000 až 2009.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na Lidovky.cz