24. září 2009 9:53 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Reforma v zemi, kde jsou jen tři reformátoři

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Miloš Zeman se včera pustil do ekonomů. "Nejlepší je ekonomy vyslechnout a potom schwarzenbergsky s úctou usnout," řekl Zeman na ekonomické konferenci Zlatá koruna. Zároveň však umravňoval i politiky, kterým vzkázal, že by do úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty neměli strkat prsty.

V tom případě však není jasné, kdo by měl v Česku rozpočet sestavovat. Podle Zemana pro to evidentně nemají kvalifikaci ani ekonomové, ani politici. Dokázal by to zřejmě jenom Miloš Zeman.

Ministru Janotovi však Zeman věří. A Janota včera pokračoval v předkládání špatných zpráv, když řekl, že jeho balíček je jen základem pro budoucí reformy, které musí provést příští vláda.
Otázkou je, kde vezme Česká republika odvážného reformátora.

Jiří Paroubek to určitě není, vždyť nedokázal zreformovat ani vlastní stranu, přestože o tom hovoří dost nabubřele už několik let. A jeho zástupce Bohuslav Sobotka se zatím do historie zapsal jako ministr financí, během jehož úřadování se Česká republika nejvíce zadlužovala.

Jistou zárukou jsou tak jen dva lidé - Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek, kteří aspoň dokázali v poslední chvíli strhnout kormidlo veřejných financí správným směrem.

No a pak už je tu pouze jediný - byť v tuto chvíli bývalý - sociální demokrat, který by mohl reformu provést. Miloš Zeman.