17. dubna 2009 16:51 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Reformy zabraly, nezaměstnaných ubylo

Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Počet dlouhodobě nezaměstnaných, tedy lidí bez práce déle než jeden rok, se loni snížil o zhruba 35.000 na necelých 102.000 lidí. Jejich podíl na celkovém počtu nezaměstnaných tak klesl z 39 na necelých 29 procent. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce a sociálních věcí v demisi Petr Nečas s tím, že pomohla reformní opatření vlády Mirka Topolánka.

"Reformy v sociálním systému zafungovaly, pomohly slabým a snížily počty dlouhodobě nezaměstnaných. Změny v sociálním systému dohromady s reformními opatřeními vedly i k nárůstu čistých mezd, přestože loni byla rekordně vysoká inflace," uvedl Nečas.

Loni klesala nezaměstnanost a rostly mzdy

Čisté reálné mzdy podle Nečase loni rostly rychleji než hrubé mzdy. "Čisté mzdy rostly hlavně zaměstnancům s dětmi, a to díky uplatnění daňových slev a daňových bonusů. Více dětí znamenalo větší dynamiku vývoje," uvedl ministr. V podnikatelské sféře rostla čistá mzda podle něj všem zaměstnancům, v nepodnikatelské sféře si pohoršily pouze bezdětní zaměstnanci.

Průměrná hrubá mzda činila loni 23.542 korun, přičemž v podnikatelské sféře byla 23.961 korun a v nepodnikatelské 22.037 korun. Nejvíce si polepšili zaměstnanci v podnikatelské sféře s třemi a více dětmi, a to meziročně o 7,5 procenta na téměř 21 tisíc korun.

ČTK