25. listopadu 2010 10:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Regling: Euro nepadne, žádná země se ho dobrovolně nevzdá

Euro - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN Nebezpečí rozpadu eurozóny je nulové. Uvedl to šéf evropského stabilizačního fondu (EFSF) Klaus Regling. Dodal však, že situace v eurozóně je vážná. Fond je součástí záchranné sítě v objemu až 750 miliard eur (asi 18,5 bilionu Kč), na jejímž vytvoření se na jaře dohodly členské země EU a Mezinárodní měnový fond.

Rozhovor přinesl německý list Bild.
"Je tu nulové nebezpečí," odpověděl Regling na otázku, zda by se eurozóna mohla rozpadnout. "Je nepředstavitelné, že by euro padlo," dodal. "Žádná země se eura z vlastní vůle nevzdá. Pro slabší země by to byla ekonomická sebevražda a pro silnější země by to bylo podobné. A politicky by měla Evropa bez eura pouze poloviční váhu," upozornil.

Merkelová znepokojila trhy
Německá kancléřka Angela Merkelová tento týden znepokojila trhy i představitele Evropské unie svým prohlášením, podle něhož je euro v mimořádně vážných problémech. "Já si nemyslím, že euro je v nebezpečí. Euro je pevné," reagoval v úterý na prohlášení Merkelové lucemburský premiér a předseda takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker. Euroskupina sdružuje ministry financí eurozóny.

Čtěte také

Merkelová dramatickými výroky o euru rozzuřila evropské experty

Člen bankovní rady Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny podrobil Merkelovou kritice za to, že "nerozlišuje mezi eurem jako měnou a problémy jednotlivých zemí" eurozóny. "Euro v nebezpečí není. V nebezpečí jsou jednotlivé země," řekl Nowotny. Také německý ministr hospodářství Rainer Brüderle tento týden uvedl, že euro kvůli irské krizi v ohrožení není.

Lidovky.cz, ČTK