18. června 2008 15:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rekord. Euro spadlo pod 24 korun

Euro - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Koruna dnes poprvé v historii během řádného obchodování prorazila hranici 24,00 korun za euro. Vyplývá to z informací serveru Patria Online. Kurz se dostal na 23,94 Kč/EUR a vůči dolaru na nový rekord 15,46 Kč/USD.

Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka koruna dopoledne spíše sledovala region, který jí pomohl se psychologické úrovni 24 korun přiblížit. "Následný posun kurzu však zřejmě opět táhly spekulace s cílem danou metu pokořit a spustit další posilování," uvedl Vlk.

Podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky koruna své zisky časem zkoriguje. Hlavní důvody, které by měly přispět ke korekci, jsou obnovená důvěra v americký dolar, nenaplněná očekávání růstu sazeb ČNB a výplaty dividend, sdělil. "Pokud koruna nezkoriguje, ekonomika za to zaplatí nižším růstem. To ale neznamená, že krátkodobě nemůžeme vidět další rekordy a spekulace na další posílení koruny," dodal Brožka.

V roce 2012 za euro 23 korun
Podle Vlka zpevnění měny z posledních týdnů nesouvisí s fundamentálními zprávami. "Ani horší výsledek maloobchodu, který byl dnes zveřejněn, neztlumil zájem o českou měnu," podotkl Vlk.
Analytici již před časem upozornili, že posilování koruny na rekordní maxima k euru je taženo hlavně spekulacemi investorů a nemá racionální opodstatnění. Tento vývoj ale nějaký čas potrvá.

Atraktivitu české měny k podobným spekulacím podporuje podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka stabilita české ekonomiky a její přívlastek bezpečného přístavu. Zároveň relativně nízké úrokové sazby umožňují dluhové financování investičních pozic v Česku i regionu. Dlouhodobý trend koruny je ovšem podle Marka zřejmý. "Korunu čekají nové a nové rekordy. V roce 2012 by se mohla dostat až ke 23 korunám za euro.

Silná koruna zlevňuje pobyty v zahraničí
Pokud budeme vstupovat do eurozóny v letech 2013-2014, mohla by koruna posílit na 22,50 koruny za euro," odhadl dříve. Důležité podle něj ovšem je, aby česká měna k těmto metám doputovala v souladu s vývojem ekonomiky. Jinak totiž může posilování koruny nadělat více škody než užitku, dodal. Silný kurz české koruny má nyní negativní dopad především pro exportéry,
naopak zlevňuje dovozy zboží ze zahraničí.

Silná koruna zlevňuje také pobyty českých občanů v zahraničí z hlediska útraty na místě pobytu. Opačná situace panuje ohledně zahraničních turistů přijíždějících do České republiky. "Z naší země se stala již relativně drahá destinace. Ceny v Praze, kam však směřuje 60 procent všech
zahraničních turistů, se dostaly kvůli silnému kurzu koruny na světovou úroveň. V Praze už málo nakupují i v tomto směru vyhlášení Japonci," uvedl před časem mluvčí AČKA Tomio Okamura.

Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?