23. listopadu 2007 7:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rekordní podzim koruny

Padesátikoruna - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Padesátikoruna - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Přestože se česká měna po rekordním posílení zhoupla zpět nad 18 korun za dolar, exportéři nemají důvod k oslavám. Analytici totiž očekávají další posilování české měny a dolar by se mohl na konci roku prodávat i za 17 korun.

Hlavní důvod rekordního posilování koruny vůči euru i dolaru je rychle rostoucí ekonomika České republiky. „Do konce roku dolar zůstane pod tlakem. Trhy jsou nastaveny tak, že dolar nemá úniku z toho, aby oslaboval,“ řekl David Marek, analytik Patria Finance.

 Dolar se dostal poprvé pod tlak letos v létě, kdy krach amerického realitního a hypotečního trhu odstartoval pád dolaru. Nyní se ke krizi přidala zpráva z americké centrální banky ( FED), která snížila odhad růstu americké ekonomiky z 2,5-2,75 procenta na 1,8-2,5 procenta. „Na trhu se objevují spekulace, že v nejbližších dnech může dojít k dalšímu snížení dolarových úrokových sazeb,“ řekl Jiří Šimek, analytik CITCO-Finanční trhy.  To by mělo přispět k dalšímu oslabení dolaru.

„Hodně záleží tom, jak se budou vyvíjet světové trhy. Stačí několik negativních zpráv a dolar bude o korunu levnější,“ řekl Marek. S tímto názorem souhlasí i analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. „Můžeme se dostat na sedmnáct korun za dolar. I to se může stát, ale je to dost nepravděpodobné,“ řekl Brožek.

Kromě špatných zpráv z americké ekonomiky má na posilování české koruny vliv i růst české ekonomiky. „Ten nejzákladnější důvod posilování koruny je to, že naše ekonomika roste rychleji než eurozóna,“ řekl Marek.  Koruna letos na podzim opakovaně posilovala na rekordní úroveň nejen vůči dolaru, ale i vůči euru. Pokud bude česká ekonomika i nadále růst dvojnásobným tempem než země eurozóny, pak bude podle Marka koruna posilovat i nadále.
 „Počítáme s tím, že koruna bude proti euru stále mírně posilovat, ale do poloviny příštího roku nečekáme, že se výrazně vzdálí kurzu kolem 27 korun za euro,“ řekl Brožka. V minulých měsících totiž podle něj koruna výrazně posílila a ukousla si ze svého potenciálu na příští půlrok.

 V druhé polovině příštího roku by však posilování koruny vůči euru mělo opět zrychlit. „Na konci příštího roku čekáme, že se euro bude prodávat za 26 korun,“ řekl Brožka.

Najdete na Lidovky.cz