Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rekordní schodek 95,4 miliardy, stát hospodaří nejhůř v historii

Rozpočet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet | foto: Shutterstock

PRAHA Stát hospodařil ke konci května se schodkem 95,4 miliardy korun, což je nejhorší výsledek za dobu existence České republiky. Loni ke konci května státní rozpočet vykázal deficit 71,4 miliardy korun.

Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy korun; loni rozpočet skončil v rekordním deficitu 192,4 miliardy korun.

Ministr financí Eduard Janota již dříve v reakci na nižší než plánovaný výběr sociálního pojištění a schválení povodňových dluhopisů uvedl, že plánuje ještě letos další úsporné kroky. Ty by se dotkly výdajů jednotlivých ministerstev. Podle dřívějšího vyjádření ministra je jasné, že vázané výdaje ministerstev ve výši šest miliard korun nebudou letos uvolněny.

Graf:
Salda hospodaření státu o obdobích leden-květen v mil. Kč:Zároveň by měly být sníženy výdaje z privatizačního účtu o osm miliard korun. Cílem je dodržet plánovaný deficit veřejných financí na 5,3 procenta hrubého domácího produktu.

V meziročním srovnání je schodek rozpočtu podle MF ovlivněn loňským převodem peněz z rezervních fondů ministerstev do rozpočtu. "Bez tohoto vlivu ve výši téměř 32 miliard korun by hospodaření státního rozpočtu vykázalo lepší výsledek než v loňském roce," uvedlo MF.

Příjmy rozpočtu ke konci května klesly meziročně o 14,1 miliardy na 385,9 miliardy korun. Bez loňského převodu peněz z rezervních fondů ministerstev by byly letošní příjmy podle MF proti loňsku vyšší.
Na pojistném na sociální zabezpečení stát vybral 144,3 miliardy korun, meziročně o 4,2 procenta méně. Plány přitom letos počítají s růstem o 5,5 procenta.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!