Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rekordní schodek 95,4 miliardy, stát hospodaří nejhůř v historii

Rozpočet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet | foto: Shutterstock

PRAHA Stát hospodařil ke konci května se schodkem 95,4 miliardy korun, což je nejhorší výsledek za dobu existence České republiky. Loni ke konci května státní rozpočet vykázal deficit 71,4 miliardy korun.

Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy korun; loni rozpočet skončil v rekordním deficitu 192,4 miliardy korun.

Ministr financí Eduard Janota již dříve v reakci na nižší než plánovaný výběr sociálního pojištění a schválení povodňových dluhopisů uvedl, že plánuje ještě letos další úsporné kroky. Ty by se dotkly výdajů jednotlivých ministerstev. Podle dřívějšího vyjádření ministra je jasné, že vázané výdaje ministerstev ve výši šest miliard korun nebudou letos uvolněny.

Graf:
Salda hospodaření státu o obdobích leden-květen v mil. Kč:Zároveň by měly být sníženy výdaje z privatizačního účtu o osm miliard korun. Cílem je dodržet plánovaný deficit veřejných financí na 5,3 procenta hrubého domácího produktu.

V meziročním srovnání je schodek rozpočtu podle MF ovlivněn loňským převodem peněz z rezervních fondů ministerstev do rozpočtu. "Bez tohoto vlivu ve výši téměř 32 miliard korun by hospodaření státního rozpočtu vykázalo lepší výsledek než v loňském roce," uvedlo MF.

Příjmy rozpočtu ke konci května klesly meziročně o 14,1 miliardy na 385,9 miliardy korun. Bez loňského převodu peněz z rezervních fondů ministerstev by byly letošní příjmy podle MF proti loňsku vyšší.
Na pojistném na sociální zabezpečení stát vybral 144,3 miliardy korun, meziročně o 4,2 procenta méně. Plány přitom letos počítají s růstem o 5,5 procenta.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...