Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řekové lákají turisty: Za problémy se stávkami vám zaplatíme

Počet turistů mířících do "neposlušného" přímořského státu se letos podle expertů sníží až o desetinu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet turistů mířících do "neposlušného" přímořského státu se letos podle expertů sníží až o desetinu | foto: Shutterstock

ATÉNY/PRAHA Řecká vláda originálně zareagovala na obavy turistů, že jejich dovolenou překazí Řekové nespokojení s vládními úsporami. Rozhodla se hradit všechny náklady, ubytování i stravu, které vzniknou návštěvníkům Řecka kvůli stávkám nebo živelným pohromám.

Návrh je součástí balíčku opatření, která mají vylepšit pověst Řecka v zahraničí. Počet turistů mířících do "neposlušného" přímořského státu se totiž letos podle expertů sníží až o desetinu. To by přitom pro křehkou řeckou ekonomiku znamenalo další ránu, turistický ruch totiž zaměstnává každého pátého Řeka.

Samotní obyvatelé Řecka přitom závislost svých příjmů na přízni turistů neberou v potaz a stávkují dál. Kromě nepokojů ale ekonomiku ohrozil i prach z Islandu. Vláda chce proto ujistit turisty, že v Řecku se jich žádné nepříjemnosti netýkají, v nejhorším případě si na náklady státu prodlouží dovolenou.

Živly neuhlídáme, ale můžeme je zaplatit

"Zaručujeme, že zaplatíme každý extra pokoj a stravu pro každého návštěvníka Řecka, i pokud tu zůstane kvůli islandské sopce,"citovala agentura AP řeckého ministra kultury a cestovního ruchu Pavlose Geroulanose, který zároveň veřejnost ujistil, že to z řeckým cestovním ruchem není tak špatné, jak to vypadá. "Některé destinace se sice drasticky propadly, ale do jiných míří více turistů než před krizí," dodal.

Řecko musí výměnou za záchranný balíček od EU a měnového fondu v hodnotě 110 miliard euro zavést velice přísné reformy. Plánuje, že sníží schodek veřejných financí pod tři procenta už do roku 2014. V současnosti přitom deficit dosahuje skoro 14 procent.

Stávky, které tato úsporná opatření provázejí, ovšem už několikrát zastavily celou zemi. Zavřená byla letiště, železnice i silnice, omezený byl ale i provoz nemocnic a škol.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....