7. dubna 2017 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řekové mají na dosah další miliardy eur. Eurozóna zřejmě oživí záchranný program

Řecký venkov. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký venkov. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

VALLETA V jednáních mezi Řeckem a jeho věřiteli ze zemí eurozóny došlo ke shodě na klíčových reformách, které umožní odblokovat nové peníze ze záchranného programu. Díky pokroku se brzy budou moci do Atén vrátit vyjednávači kvůli dohodě na druhém přezkoumání řeckého záchranného programu.

Pokrok oznámil po pátečním zasedání euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, který schůzkám ministrů financí eurozóny předsedá.

„Máme shodu na hlavních prvcích reformních opatření z hlediska rozsahu, načasování a posloupnosti a v příštích dnech budeme na tomto základě dál stavět,“ řekl Dijsselbloem po schůzce na Maltě. Návrat věřitelské mise do Atén časově nespecifikoval.

Jakmile se vyjednávači do Atén vrátí, bude to znamenat, že dohoda na odborné úrovni je na spadnutí. Tuto dohodu pak ještě budou muset schválit ministři zemí eura.

Věřitelé zahájili nová jednání se zástupci Řecka na konci února a obě strany jednají o reformách, které jsou nutné k uvolnění dalších peněz ze záchranného programu pro tuto zemi. Rozhovory kvůli neshodám na některých tématech nabraly velké zpoždění.

Řecko se předloni dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo v průběhu tří let dostat až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). Pokud by si Řecko další peníze ze záchranného programu včas nezajistilo, hrozilo by, že Atény v červenci neuhradí splátky dluhů v částce kolem 7,5 miliardy eur.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!