9. února 2010 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řekové se na protest proti příkazům Unie odříznou od světa

Mapa Řecka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mapa Řecka | foto: Shutterstock

ATÉNY Středeční čtyřiadvacetihodinová stávka státních zaměstnanců v Řecku zastaví veškerý letecký provozu mezi Řeckem a zbytkem světa, protože na všech letištích budou stávkovat řídící letového provozu. Sdělil to dnes odborový svaz zaměstnanců veřejného sektoru v Řecku ADEDY.

Levicová vláda začíná dělat reformy

Řecká levicová vláda dnes v rámci krizového plánu rozpočtových úspor navrhla základní body reformy krachem ohroženého důchodového systému. Reforma má spočívat ve zvýšení věku odchodu do důchodu a zrušení možnosti předčasného pobírání penzí.  Do roku 2015 zvýšil průměrný věk odchodu do důchodu na 63 let z dosavadních 61 let.

Stávka namířená proti vládnímu plánu rozpočtových úspor zasáhne rovněž státní nemocnice a školy, finanční úřady a místní státní úřady. Podle odborů se však akce nerozšíří na městskou a meziměstskou dopravu.

ADEDY protestuje proti plánům levicové vlády na zmrazení mezd ve veřejném sektoru a omezení části prémií a příplatků. Vyhrožuje také, že v případě příliš tvrdých vládních opatření proti rozpočtové krizi podnikne další stávkové akce a připojí se ke stávce zaměstnanců soukromého sektoru plánované na 24. února. Vláda má tento týden zveřejnit zákon o daňové a mzdové reformě.

Řecká vláda pod tlakem Evropské unie a finančních trhů vypracovala plán úspor, který má vytáhnout zemi z krize předlužených veřejných financí a zabránit hrozbě státního bankrotu. Plán počítá se snížením rozpočtového deficitu do roku 2013 z loňských téměř 13 procent pod tři procenta hrubého domácího produktu.

Kromě zmrazení mezd a omezení příplatků počítá vláda například se zvýšením věku odchodu do důchodu. ADEDY naopak požaduje zvýšení mezd zaměstnanců veřejného sektoru, vytváření dalších pracovních míst a podstatné změny daňového systému.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!