19. června 2015 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řekové v tichosti vybrali z bank tři miliardy eur. Bojí se bankrotu

Řecko a odchod z eurozóny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko a odchod z eurozóny. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

ATÉNY Řekové vybrali ve čtvrtek z bank více než miliardu eur. To je v přepočtu přes 27 miliard korun). Výběry z kont se tedy opět výrazně zrychlily. Agentuře Reuters to prozradily zdroje z bank.

Od počátku týdne přišel řecký bankovní systém tímto způsobem už o zhruba tři miliardy eur, což představuje 2,2 procenta celkového objemu vkladů z konce dubna. Výběry vkladů jsou ale podle bankéřů poklidné a žádná panika není navenek patrná. 

„Nevznikají fronty ani panika, je to klidná a postupná fáze stahování (peněz z bank),“ řekl jeden z bankéřů. Podle něj se projevují obavy z osudu jednání s evropskými věřiteli.

Vkladatelé vybírají od začátku týdne peníze z řeckých bank zvýšeným tempem, pod vlivem krachu jednání mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli. Lidé se obávají, že země bude muset v dohledné době vyhlásit platební neschopnost, zavést omezení na výběry vkladů, zakázat převody peněz do zahraničí a nakonec i vystoupit z eurozóny.

Zástupce Evropské centrální banky (ECB) ve čtvrtek naznačil pochybnosti, zda se řecké banky příští týden vůbec otevřou. 

Na zasedání ministrů financí eurozóny v Lucemburku se předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem zeptal člena představenstva ECB Benoîta Coeurého, zda se v pátek otevřou řecké banky. „Zítra (v pátek) ano. Jestli v pondělí, to nevím,“ reagoval bankéř.

V minulých týdnech řečtí občané a firmy vybírali z bank v průměru 200 až 250 milionů eur denně. V dubnu se odliv zrychlil na celkových 4,9 miliardy eur z březnových téměř dvou miliard eur. Za první čtyři měsíce tohoto roku z řeckých bank odešlo více než 26 miliard eur a na konci dubna byl objem vkladů nejnižší za více než deset let. 

Úbytek depozit nahrazuje řeckým bankám už jen program nouzového financování (ELA), jehož objem určuje Evropská centrální banka.

ČTK