6. března 2015 11:07 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řekové začali se splácením dluhů. Mají na ně ale dost peněz?

Ministři financí zemí eurozóny včetně Řecka dosáhli dohody o čtyřměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministři financí zemí eurozóny včetně Řecka dosáhli dohody o čtyřměsíčním... | foto: ČTK

ATÉNY Řecko splatilo prvních 310 milionů eur z úvěru, který zadlužené zemi poskytl Mezinárodní měnový fond. Atény mají tento měsíc splatit celkem 1,5 miliardy eur. Země tak dodržela první lhůtu pro splacení úvěru, přestože se vláda potýká s nedostatkem peněz na pokrytí finančních potřeb země.

Vláda premiéra Alexise Tsiprase slíbila, že platby uskuteční. Mezi analytiky však roste nejistota ohledně toho, kolik peněz má země k dispozici. 

Příjmy z daní totiž prudce klesly a slíbená pomoc od Evropské unie a MMF zůstává zmrazená, dokud Atény nedokončí reformy, které slíbily.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od EU a MMF dostalo ve dvou kolech slíbeno celkem 240 miliard eur. Druhý záchranný program měl vypršet na konci února, nová levicová vláda se ale dohodla s eurozónou na jeho prodloužení o čtyři měsíce. 

Atény ale musely předložit seznam reforem, které chtějí v tomto období uskutečnit. Ustoupit musely také od některých klíčových populistických slibů z předvolební kampaně.

Lidovky.cz, ČTK