Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řemeslníkům paušál omezovat nebudeme, slibuje Babiš

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto: MAFRA – Michal Růžička

PRAHA O výdajové paušály řemeslníci nepřijdou, ubezpečuje ministr financí Andrej Babiš drobné živnostníky, kteří z plánovaných změn mají největší obavy. "Rozhodně nyní nemáme v úmyslu omezovat 80 procentní paušál řemeslníkům a zemědělcům, naopak jsme přesvědčeni, že tato úroveň má svůj smysl, protože se jedná o vysokonákladové činnosti," míní Babiš.

Babiš svůj postoj k paušálům řemeslníků napsal na web ministerstva financí. Zde uvedl, že se původně užitečný nástroj, který měl snížit administrativu drobných podnikatelů, v některých případech stal spíše vítaným nástrojem pro daňovou optimalizaci. Počet poplatníků, kteří uplatňují výdajové paušály totiž neustále roste a stává se, že paušály mnohonásobně převyšují skutečně vynaložené náklady.

"V poslední době se rozhořelo další kolo politické diskuse o výdajových paušálech OSVČ. Televize odvysílala reportáž, kde prodavačka plakala, že přijde o svůj výdajový paušál, a smutný řemeslník se bál, že kvůli omezení paušálu zkrachuje. Pominu-li fakt, že prodavačka nepatří mezi typické živnostníky uplatňující paušál, je nutné zdůraznit, že nic takového neplánujeme," uvádí ministr financí.

Odpůrci mají právo paušály nevyužít

Náklady na praxi daňového poradce nebo tlumočníka jsou podle Babiše srovnatelné s těmi, které má marketingový konzultant nebo ekonomický poradce. "Nevidím žádný systémový rozdíl, který by současnou disproporci vysvětloval. Na první skupinu se přitom limit paušálních výdajů vztahuje, na druhou nikoli," popisuje současný stav Babiš.

PSALI JSME

Kromě změn paušálů ministr navrhuje i návrat možnosti uplatňovat slevu na dani na manžele a a daňové zvýhodnění na vyživované dítě výměnou za omezení využití základní slevy na poplatníka. "Tento krok by mohl odstranit diskriminaci rodin živnostníků s dětmi využívajících paušál a v souladu s programovým prohlášením vlády podpořit rodiny s dětmi," podotýká Babiš.

Případní odpůrci výdajových paušálů mají podle ministra vždy možnost je odmítnout. "Komu by případné změny nevyhovovaly, vždy bude mít možnost paušál nevyužít, a tím prokázat skutečné výdaje bez jakéhokoli omezení jejich výše," uvedl ministr.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Některá letadla irského Ryanairu se po létě opět vrátí na zem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Některá letadla irského Ryanairu se po létě opět vrátí na zem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Některá letadla irského Ryanairu se po létě opět vrátí na zem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...