25. září 2009 13:46 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řetězce se pokut bát nemusí, Klaus vetoval zákon o jejich regulaci

Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Prezident Václav Klaus dnes vetoval zákon, který obchodním řetězcům za zneužití tržní síly hrozil pokutou až deset milionů korun. Podle Klause norma nevhodně reguluje vztahy mezi dodavateli a odběrateli na maloobchodním trhu a vykazuje řadu legislativních nedostatků. Obchodníci prezidentovo veto přivítali.

Informoval o tom prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Zákon měl sloužit ke kontrolování prodeje zemědělských a potravinářských produktů.

"Zákon neposkytuje ochranu před možným zneužitím ekonomické síly obchodních řetězců. Bez ohledu na platnost jiných zákonů ukládá zákazy, které představují nepřiměřený zásah do smluvní volnosti a zasahuje do již platných právních předpisů.

To platí především o jeho vztahu k zákonu o ochraně hospodářské soutěže, k němuž by měl být - podle důvodové zprávy - zvláštním předpisem. Obsah nového zákona a v něm použité metody regulace však vedou opačným směrem," uvedl Klaus.

Prezident také připomněl, že normu velmi podobného obsahu Poslanecké sněmovně vrátil již v červnu 2006. "Dnešní podoba zákona je ještě méně přijatelná, než ta před čtyřmi lety," dodal Klaus.

Největší nebezpečí prezident údajně vidí v dopadu na spotřebitele. "V případě platnosti tohoto zákona hrozí zvýšení cen i zúžení nabízeného sortimentu, protože obchodníci se velmi pravděpodobně budou snažit vyhnout dopadům zákona a raději budou nakupovat jen u velkých výrobců a dávat přednost dovozům před nákupy u domácích producentů," uvedl dále Klaus.

Obchodníci jásají
Obchodníci dnes Klausovo rozhodnutí vetovat zákon regulující vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli přivítali. "Byl to zatím nejhorší návrh v této oblasti," řekl dnes ČTK viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) a jednatel sítě hypermarketů Globus Petr Vyhnálek, který dnes nechtěl spekulovat o dalším osudu tohoto legislativního návrhu při opětovném hlasování ve sněmovně.

Podle prezidenta SOCR Zdeňka Juračky by nový zákon v případě schválení zdeformoval smluvní vztahy na tuzemském maloobchodním trhu a poškodil zejména menší české výrobce potravin. Jejich podíl na trhu by v budoucnu mohl klesnout, protože obchodníci by kvůli obavám ze sankcí raději dali přednost zahraničním dodavatelům. Nový zákon by podle Juračky mohl také
přispět k růstu cen potravin.

Podle původního návrhu skupiny poslanců měl problematiku potenciálního zneužívání tržní síly upravit "etický kodex", který by povinně vypracovávaly jednotlivé obchodní řetězce a na jehož dodržování by dohlížel Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Namísto toho byl podle Klause přijat zákon, do něhož byla pozměňujícím návrhem vložena desetistránková příloha zákazů a regulací. Zákon kritizovaly například Úřad pro ochranu hospodářské soutěže či Svaz obchodu a cestovního ruchu.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.