18. ledna 2011 18:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rivalové Kalousek a Nečas si notují. Poprvé se shodli na jednotné DPH

Miroslav Kalousek a Petr Nečas v Poslanecké sněmovně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek a Petr Nečas v Poslanecké sněmovně | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Bez toho, aby zasedli k jednání, se Petr Nečas a Miroslav Kalousek už teď shodují na zásadních principech dlouho očekávané reformy penzí. Je to vůbec poprvé od vzniku vlády, kdy spolu v důležité věci téměř bez výhrad souzní. Premiér včera v HN řekl, že i on stejně jako Kalousek podporuje sjednocení DPH na 19 procentech.

Sjednocení podstatně zvedne sníženou sazbu DPH z 10 na 19 procent. V této sazbě se daní hlavně potraviny, léky, voda nebo teplo. To však neznamená, že stejný vzestup zaznamenají i ceny tohoto zboží. Státní pokladně by to mělo přinést přes 50 miliard korun právě na penzijní reformu.

Jednotná DPH

Jednotná sazba DPH 19 procent by přinesla státu navíc zhruba 50 miliard ročně. Z nich by stát mohl platit penze stávajících důchodců poté, co mladší lidé začnou posílat část odvodů na soukromé účty. Ještě předtím se ale musí mírně upravit zákon o rozpočtovém určení daní, protože třetina vyšší DPH by jinak mířila přímo do rozpočtů obcí a krajů.

Ekonomové očekávají, že sjednocení sazby by mohlo zvednout celkovou inflaci o necelá dvě procenta. Nejméně jisté je, o kolik by stouply ceny potravin. Premiér i ministr financí jsou shodně přesvědčeni, že ceny téměř neporostou, protože obchodníci si je kvůli silné konkurenci nedovolí zvednout. Ti ale varují, že marže už jsou dnes tak nízké, že část DPH do cen promítnou. Zvýšení této daně právě u potravin zatím stále odmítají Věci veřejné.

Široká shoda u důchodů
Kalousek jednotnou sazbu prosazuje už půl roku, zatímco premiér dosud tvrdil, že uvažuje jen o sblížení sazeb a o vzestupu té spodní ze současných 10 nejvýš k 17 procentům. "Jsem rád, že premiér dospěl ke stejnému názoru, přestože jsme spolu zatím DPH neprojednávali," říká Kalousek.

Čtěte také

Právě u DPH se ale při koaličním jednání narazí na postoj Věcí veřejných. Těm sice sjednocení sazeb nevadí, chtějí ale, aby se nižší daň i nadále platila z potravin. Kalousek i Nečas to odmítají s tím, že právě u potravin obchodníci nikdy nepromítají vzestup daně do cen, a proto nemá smysl na nižší sazbě trvat. "Budeme se o tom snažit přesvědčit i našeho koaličního partnera," říká Kalousek. Penze jsou z koaličního pohledu precedentním příkladem, kdy stojí na jedné straně tandem ODS-TOP 09 a na druhé VV.

Dosud to zpravidla fungovalo tak, že se spojoval Kalousek s véčkařem Vítem Bártou a navzájem si ve vládě proti ODS prosazovali svoje zájmy. Teď si naopak nahrává ODS s topkou a chystají se v dvojbloku odrazit nápady VV. Premiér už naznačil, že je právě u důchodů ochoten k širokému kompromisu a vychází TOP 09 vstříc. Souhlasí proto s tím, že u mladší generace by nebylo přesměrování části povinných odvodů na soukromé účty dobrovolné, ale přímo povinné.

Advantage Consulting, s.r.o.
BUSINESS DEVELOPMENT MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 85 000 - 95 000 Kč