23. září 2010 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rok 2011: čas tvrdého šetření v Česku začíná

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda schválila státní rozpočet, změny pocítí prakticky každý občan. Připravte se, doba hubená začíná. "My nejsme v situaci, kdy bychom mohli slevit z tohoto rozhodnutí, protože kdybychom ho odložili, čekala by nás opatření mnohem tvrdší," řekl v předvečer jednání Kalousek.

Už za tři měsíce se v této zemi začne šetřit. Pocítí to prakticky všichni. Klesnout má porodné i příspěvky v mateřství, zkrátí se některé sociální dávky, státní podpora stavebního spoření a v neposlední řadě se sníží platy zaměstnanců ve službách státu. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na příští rok, který včera večer projednávala vláda.

Čtěte také

Stát měl příští rok utratit 1179,8 miliardy korun a vybrat 1044,8 miliardy. Plánovaný rozpočtový schodek činí 135 miliard korun. Oproti letošnímu roku tak chce stát snížit vlastní výdaje o 5,2 miliardy korun, a naopak plánuje navýšit své příjmy o 22,8 miliardy korun.

Zákon o stát. rozpočtu

Jen tak je podle ministra financí Miroslava Kalouska možné dosáhnout toho, aby se hospodaření Česka nevymklo kontrole a země v budoucnosti nemusela čelit dramatickým škrtům, které v současnosti na vlastní kůži pociťují třeba lidé v Řecku.

Jak se vás dotkne rozhodnutí vlády se dočtete ve čtvrtečním vydání deníku