Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Romantika i byznys: stát prodává část pevnosti Josefov či renesanční zámek

Ekonomika

  6:06
PRAHA - Pevnostní město Josefov patří mezi turistická lákadla východních Čech. Za necelých jedenáct milionů korun si zájemce v jeho areálu může pořídit historickou konírnu, pozemky a torzo bastionu, tedy část opevnění. Jde o jednu z památek, které je možné si aktuálně koupit od českého státu.

Konírna v areálu pevnosti v Josefově. foto: ÚZSVM

V rukou majetkového úřadu ÚZSVM se v současné době sešlo několik historických staveb, které sice nemají hodnotu Karlštejna nebo Hluboké, ale představují hodně zajímavé zboží. Ať už pro majetné sběratele-romantiky či podnikatele, kteří je dokážou přestavět na penziony či restaurace.

PAMÁTKY K MÁNÍ

  • Konírna v pevnosti Josefov - 10,8 milionu Kč

Do prodeje jdou tři pozemky a dvě stavby. Jedná se o zemní val – torzo bastionu a bývalou konírnu. Rozloha prodávaného území je 7242 m2.

  • Márnice v Rychnově nad Kněžnou – 120 tisíc Kč

Nachází se v parku u kaple Proměnění Páně, postavena byla před rokem 1900. Církev o márnici v rámci restitucí nepožádala. Je v ní předsíň, dvě místnosti a WC.

  • Zámek Dívčí Hrad – cena zatím neurčena, přibližně 5 milionů Kč

Zámek má dvě podlaží, čtyřúhelníkový půdorys a čtyři rohové věže. Patří k němu i hospodářské budovy s plochou přibližně 850 m2. Celková výměra pozemků činí 5998 m2.

  • Sloup se sochou Panny Marie v Lichově - cena zatím neurčena

Jedná se o kulturní památku, nachází se nedaleko Nového Jičína, u bývalého mlýna v Lichnově. Je ve špatném stavu, socha je poškozena. Schází jí část ruky a hlava (ta je nyní uložena na obecním úřadě v Lichnově).

  • Historická sýpka v Kolinci - cena 990 tisíc korun

Stavební pozemek se sýpkou v obci u silnice směrem na Velhartice. Budova je jednopatrová, stará asi 150 let. Není v dobrém technickém stavu. Má možnost napojení na inženýrské sítě v obci.

  • Kaple sv. Tadeáše v Oticích – 214 tisíc korun

Pozdně barokní kaple z konce 18. století, náleží do seznamu památek. Je ve špatném technickém stavu, po částečné opravě je pouze omítka a střešní krytina.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových schraňuje objekty, které zbudou po nebožtících bez dědiců, propadnou kriminálníkům nebo o ně zkrátka nikdo nestojí. Kdo podá nejvyšší nabídku – nad minimální stanovenou částku – může se stát majitelem zajímavé nemovitosti.

Výše zmíněná část areálu v josefovské pevnosti je nyní bez využití. Na ploše více než sedmi tisíc metrů čtverečních se nachází torzo bastionu a konírna, která později sloužila jako sklady. Ke stavbám náleží také tři pozemky. „Vyvolávací“ cena je 10,8 milionu korun.

„Snažíme se najít nového majitele nejen pro lukrativní nemovitosti ve velkých městech ale často i pro různé kulturní památky v menších obcích. Věřím, že nový majitel pro ně najde vhodné využití a bude do nich investovat - samozřejmě při respektování pravidel památkové péče,“ podotýká šéfka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Její úřad nyní chystá k prodeji například zámek Dívčí hrad, jehož cenu teprve určí znalecký posudek. Podle předpokladů ale stát počítá s nabídkovou cenou okolo pěti milionů korun. O mnoho více by ale nový majitel musel investovat do jeho oprav – pokud by chtěl v nevelké obci kupříkladu nabízet ubytování.

Zámek leží mezi kopci v Osoblažském výběžku, 25 kilometrů od Krnova a 32 od Bruntálu. Pro budoucího vlastníka může být zajímavé třeba to, že se v okolí nachází síť cyklotras. Původní hrad je ze 13. století, má čtvercový tvar se čtyřmi věžemi. V novověku se dočkal přestavby na zámek renesančního střihu.

Peníze získané z prodeje památek (a pochopitelně i dalších objektů) putují z majetkového úřadu do státní kasy. Letos má ÚZSVM smělý plán – překonat loňský rekordní rok, kdy si zejména připsal tržby ve výši 1,93 miliardy korun. Nyní jeho šéfové věří, že získají dvě miliardy. Důležitým krokem pro splnění cíle bylo nabídnutí obří budovy barokní Invalidovny v pražském Karlíně za vyvolávací cenu přesahující 637 milionů korun.

Kaple Svatého Tadeáše v Oticích.
Zámek Dívčí Hrad v Osoblažském výběžku.

Loni byl zase „hitem“ soubor budov na pražském náměstí Republiky, za nějž úřad v dražbě získal 790 milionů korun. Atraktivní budovy či pozemky však nejsou k mání jen v Praze, ale třeba v polích či na vesnicích. „Zájemci si tak od státu mohou koupit například zámek, ale i bývalou márnici nebo boží muka,“ popisuje ředitelka majetkového úřadu Arajmu.

Nového majitele hledá historická sýpka v západočeském Kolinci, márnice v Rychnově nad Kněžnou nebo kaple svatého Tadeáše v Oticích na Opavsku.

Majetkový úřad připravuje budovy k prodeji v rámci osmi pracovišť, následně je zveřejňuje na svých internetových stránkách. Zvítězí vždy nejvyšší nabídka. V případě, že jde o atraktivní věc či nemovitost, na níž se sejde vícero nabídek, může úřad přistoupit k vyhlášení veřejné aukce. K přihazování dochází po otevření obálek s nabídkami (od nejvyšší nabídnuté ceny).

STÁT PRODÁVÁ

  • ÚZSVM loni zvýšil příjmy o 83 procent na 1,933 miliardy korun v porovnání s rokem 2014.
  • Nejvýznamnější složku příjmů úřadu tvořily peníze z prodeje budov, které loni činily 1,043 miliardy korun.
  • Nejvíce k tomu přispěl prodej areálu na náměstí Republiky v Praze, který vydražila firma Lagerris za 790 milionů korun.
  • Majetkový úřad se mimo jiné zabývá prodejem nemovitosti či věcí zanechaných člověkem bez dědiců nebo zabavených pachatelům trestných činů.Objevují se mezi nimi kuriozity i lukrativní příležitosti ke koupi.Podle zákona je majetek, který připadne ÚZSVM, nejdříve nabízen jiným státním institucím.
  • Pokud neprojeví zájem nebo si ho ÚZSVM sám neponechá či ho nepřevede bezúplatně jiným subjektům, jako jsou kraje a obce, teprve poté je možné ho nabídnout k prodejiMajetek, který nabízí ÚZSVM prostřednictvím výběrových řízení, je tedy pro stát nepotřebný.
  • Autor:

    Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
    Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

    Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...