Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ropovod Družba postihl výpadek proudu. Česko má zatím ropy dostatek

Bělorus obsluhuje ropovod. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bělorus obsluhuje ropovod. | foto: AFP

MOSKVA Výpadek elektrického proudu na západě Ukrajiny zastavil dodávky ruské ropy do Evropy přes jižní větev ropovodu Družba. Výpadek by podle ruského provozovatele ropovodů Transněfť mohl ovlivnit dodávky ropy na Slovensko, do Maďarska i do České republiky.

Podle ředitele provozně technického úseku společnosti Mero Víta Tůmy se ale výpadek na Ukrajině České republiky nedotkne. Mero vlastní a provozuje českou část ropovodu Družba.

Ropovod Družba

Ropovod Družba přepravuje do Evropy více než 1,2 milionu barelů ropy denně. Výpadek proudu na Ukrajině by mohl zastavit dodávky v objemu až 600.000 barelů ropy denně na Slovensko, do Maďarska a do České republiky.

"Výpadek se vůbec neprojevil, neboť ČR má zásoby ropy na Slovensku ve výši více než 50.000 tun, což při současném zpracování rafinerií v ČR postačí na zásobování do konce týdne," řekl ČTK Tůma.

Společnost Česká rafinérská má také zásobu 40.000 tun ruské ropy v centrálním tankovišti v Nelahozevsi. To vše podle technického šéfa Mera postačí na zásobování rafinerií v Česku nejméně do 21. října, kdy je plánována krátkodobá odstávka z provozních důvodů.

"Do této doby by měla být tato situace vyřešena, neboť se jedná o krátkodobý technický problém z důvodu velmi nepříznivého počasí v západní Ukrajině," uvedl Tůma.

"Naši ukrajinští kolegové nám slíbili, že tento problém vyřeší během 24 hodin," uvedl mluvčí firmy Transněfť. Za výpadkem proudu podle Ukrajiny stojí špatné počasí, napsala agentura Reuters.

Začátkem roku 2007 byly dodávky přes ropovod Družba přerušeny kvůli sporu Ruska s Běloruskem o vývozní cla a tranzitní poplatky. Česká republika je kromě Družby napojena rovněž na ropovod z německého Ingolstadtu.

Přes Ukrajinu proudí do České republiky a dalších evropských zemí také ruský zemní plyn. Tyto dodávky letos v lednu narušil spor mezi Moskvou a Kyjevem ohledně plateb. Evropa se nyní obává možného opakování přerušení dodávek plynu, protože Ukrajina se potýká s hospodářskou krizí.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.