18. září 2009 13:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rozhádaní experti stran jsou právě u ministra financí Janoty

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto: ČTK

PRAHA Ekonomičtí experti významných politických stran se sešli na ministerstvu financí, aby s šéfem resortu Eduardem Janotou probrali podobu jím navrhovaných úsporných opatření. Vláda se legislativními změnami snaží snížit rekordní schodek 230 miliard korun na přibližně 170 miliard.

Ekonomický expert ODS Martin Kocourek při příchodu potvrdil, že této výše schodku chce jeho strana dosáhnout. Uvedl, že ODS je ochotna ustoupit od slev na sociálních odvodech pro zaměstnance, pokud sociální demokraté nebudou trvat na platnosti všech "přílepků", které ve sněmovně nedávno prošly společně se zákonem o šrotovném. I to by podle něj nemělo začít platit.

Podobný kompromis však vzápětí odmítl šéf poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka. Na schůzku dorazil i ministr vnitra Martin Pecina, který dopředu odmítl návrh ODS na snížení platů státních zaměstnanců.

Pavel Horák za KDU-ČSL zdůraznil, že opatření nesmí poškodit rodiny s dětmi. On i komunista Petr Branný při příchodu uvedli, že dnešní schůzku vnímají jako seznamovací, protože Janotou navrhovaná opatření dosud neznají.

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že není spokojen se dvěma body Janotova balíčku. Pokud jsou však cenou za dohodu, jak snížit deficit, je schopen s nimi souhlasit.

Zelení, které reprezentuje předseda Ondřej Liška, jdou na schůzku s návrhem, aby šetřila i sněmovna, Senát a prezidentská kancelář. Jejich rozpočet by měl být snížen o pět procent. Zelení také navrhují zdanit náhrady poslancům, senátorům i hlavě státu. Mezi jejich střednědobými návrhy je personální audit na ministerstvech.

Podle ČSSD úsporná opatření nesmí dopadnout na rodiny s dětmi a zdravotně postižené. Sociální demokraté zopakovali své požadavky, že nesmí být zvýšena spodní hranice DPH z nynějších devíti procent a příští rok musí být valorizovány důchody nejméně v průměru o 200 korun. Předseda strany Jiří Paroubek dnes připomněl návrh, aby se platy ústavních činitelů snížily o pětinu. Komunisté pak navrhují snížit hrozící schodek ve státním rozpočtu na příští rok pomocí dvou jednorázových příjmů. Využít chtějí 30 miliard korun z dividend elektrárenské skupiny ČEZ a 30 miliard z loňského zisku České národní banky.

Definitivně chce vláda soubor návrhů omezených na rok 2010 schválit v pondělí, vybírat budou strany jak z opatření na straně rozpočtových příjmů, tak výdajů. Bez jejich přijetí rozpočet počítá s rekordním schodkem 230 miliard korun.

Vláda spojuje s přijetím škrtů svou budoucnost. Poslanecká sněmovna bude o vládním úsporném balíčku jednat ve čtvrtek 24. září.

Lidovky.cz, ČTK