7. dubna 2009 17:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rozhádaní lidovci chtějí dál jednat

Jiří Čunek a Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Čunek a Miroslav Kalousek. | foto: Lidové noviny

PRAHA Lidovci jsou na kordy. Na jedné straně předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, který na stojí za odmítnutím dohody o "letní vládě", na druhé ministr financí Miroslav Kalousek. Dvě křídla se ostře střetla na jednání poslaneckého klubu, kde padala silná slova. Výsledek? Lidovci chtějí nová jednání o budoucí vládě.

Poslanci KDU-ČSL se ovšem neshodnou ani ve výkladu svého vlastního usnesení. Zatímco šéf klubu Pavel Severa mluví o nových jednáních o příští vládě, místopředsedkyně klubu Michaela Šojdrová říká, že usnesení je podle ní v souladu s pondělním rozhodnutím celostátní konference (ta odmítla předběžnou dohodu čtyř stran) a neznamená, že by nyní lidovci vyvolávali jednání.

ODS, ČSSD a SZ předložily zákon o zkrácení období
Představitelé ODS, ČSSD a SZ odpoledne předložili návrh ústavního zákona o zkrácení současného funkčního období Poslanecké sněmovny. Skončit by mělo dnem konání předčasných voleb, které se musí uskutečnit nejdéle do 15. října."My jsme se dnes dohodli, že důležitější než dohoda čtyř předsedů je samozřejmě 101 až 160 - nebo kolik to vychází - podpisů pod jasnou dohodou, kterou přineseme panu prezidentovi," řekl Mirek Topolánek. Kluby občanských a sociálních demokratů ve sněmovně mají dohromady 149 hlasů, spolu se zelenými celkem 153 poslanců. Ústavní většina ve sněmovně představuje nejméně 120 poslanců.

"Chceme přispět k dohodě, nikoli vyvolávat jednání," uvedla s tím, že sama pro usnesení hlasovala. Klub podle usnesení "považuje za nezbytné hledat řešení současné politické situace a najít s ostatními demokratickými politickými stranami shodu a poslanci KDU-ČSL jsou připraveni k tomuto jednání konstruktivně přispět".

Severa oznámil, že návrh ministra financí Miroslava Kalouska, který si přeje dodržení dohody čtyř parlamentních stran o překlenovací vládě a předčasných volbách, těsně neprošel. Podle Severy, který má na rozdíl od Šojdrové blíž ke Kalouskovi než k předsedovi strany Jiřímu Čunkovi, pro návrh hlasovali čtyři členové klubu, proti bylo pět.

Miroslav Kalousek se nechtěl ke stanovisku klubu příliš vyjadřovat. "Já se domnívám, že klub přemýšlí racionálně a bude se chovat racionálně," řekl novinářům bez bližšího upřesnění.

Kalousek již dříve uvedl, že by podle něj měli lidovci dodržet dohodu, na níž se domluvili se zelenými, občanskými demokraty a ČSSD. Měnit názor je prý nevěrohodné.

Napjatá atmosféra
Během jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL došlo k ostré výměně názorů. Lidovecký šéf Jiří Čunek odmítl poslouchat Kalouskovy urážky a odešel ze sálu. Po chvíli se ale na jednání klubu vrátil.

Podle zákulisních informací byl kritizovaným člen předsednictva pražské KDU-ČSL a vedoucí sekce politiky bydlení na ministerstvu pro místní rozvoj Jaroslav Orel, který patří k sympatizantům Kalouskova vnitrostranického rivala Cyrila Svobody, v jehož úřadu také pracuje. Kalousek toto nepřímo potvrdil. "Na poslanecký klub se dostavily osoby, které na zasedání poslaneckého klubu nemají co dělat, protože například ředitel na ministerstvu má pracovat na ministerstvu a nemá co dělat na klubu a já jsem ve vší slušnosti požádal, ať vypadnou, a pan předseda se tím cítil dotčen," řekl Kalousek.

Čunek ke svému návratu na jednání novinářům řekl, že dostal zprávu, že předseda klubu Pavel Severa byl pokárán za to, že takovéto excesy dovoluje. "Byla tam ostrá výměna názorů, to se stalo samozřejmě, to se dá očekávat, situace je vypjatá, nicméně náš názor je stále konstruktivní," řekl novinářům Svoboda. Podle něho platí, že lidovci podpoří vládu, pokud přijde s dobrým programem, členy do ní ale nominovat nebude.

Kalousek uvažuje o politickém konci

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) uvažuje o tom, že opustí KDU-ČSL. Kalousek řekl, že o svém dalším setrvání ve straně se rozhodne na základě květnového sjezdu. Na online diskusi na webové stránce českého předsednictví Kalousek rovněž uvedl, že velmi vážně přemýšlí o tom, že ukončí politickou kariéru a v příštích volbách již nebude kandidovat. O Kalouskovi se spekulovalo jako o možném kandidátovi na premiéra v kabinetu, který by zemi dovedl k předčasným volbám. "Myslím, že ta věc je rozhodnuta nominací Jana Fischera, a přiznám se bez mučení, že cítím velkou úlevu," uvedl Kalousek.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!